BRISEL, Po nekim mjerilima, globalna recesija čini se ubrzava, sa rastućom nezaposlenosti i padom sveobuhvatnih ekonomskih aktivnosti. Međutim, postoje znakovi da ta stopa lagano opada. Pažljivi optimizam koji se javlja navodi na to da najgori pad u svjetskoj proizvodnji prolazi.
Jean-Claude Trichet, predsjednik Evropske centralne banke, kazao je da se javlja usporenje pada BDP-a, dok određene zemlje već izvještavaju o rastu. Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) nagovijestila je da postoje provizorni znakovi pauze ekonomskog pada u Francuskoj, Italiji, Kini i Velikoj Britaniji. Ovi znakovi se baziraju na pokazateljima vodećeg kompozitnog indikatora (CLI).
Rast
CLI za mart pokazuje rast od 0,3 boda u Velikoj Britaniji, iako je još uvijek 5.4 boda niži nego godinu prije. U Francuskoj se pomakao za 1,2 boda, a u Kini 0,9 bodova. Bili su i drugi znakovi provizornog oporavka u Britaniji, sa rastom maloprodaje do 4,6% , dok je proizvodnja pala 0,1%, što je najmanji iznos pada zabillježen posljednjih 13 mjeseci. Nadalje, Nacionalni institut za ekonomska i društvena istraživanja saopštio je da je pad BDP-a u aprilu bio usporen. Naznake su i laganog podizanja aktivnosti na stambenom tržištu u Britaniji , uz kreditna odobrenja do 4%, a ankete pokazuju povećanje interesa za kupovinu stambenih objekata. Postoje znakovi optimizma i u ostalim vodećim industrijskim zemljama, poput Njemačke gdje se poslovno povjerenje diže iznad najniže tačke , dok se u SAD povjerenje potrošača posljednjih sedmica vratilo sa apsolutno najniže tačke . Svjetsko tržište akcijama oporavilo se takođe u martu, sa FTSE svjetskim berzanskim indeksom do 40% (osim Japana).
Ipak postoji potreba za pažnjom pri interpretiranju ovih podataka, jer su bazirani na istraživanjima koja predviđaju poslovna očekivanja, a ne na aktuelnim ponašanjima, pišu evropski mediji. Ovim se može predvidjeti buduća ekonomija, ali u većini stvarnih ekonomija inidikatori poput nezaposlenosti i proizvodnje se još uvijek pogoršavaju. Rastuća nezaposlenost, koja može dostići 9% u Britaniji, 10% u SAD i 20% u Španiji do kraja godine, može imati negativan efekat na stamnbena i potrošačka tržišta. Znakovi sami po sebi mogu ukazivati na smanjenje žestine recesije, a ne na trenutni oporavak.
Optimizam daleko
Uprkos tome da su poslovni ljudi i potrošači manje pesimistični nego prethodnih mjeseci, oni su još uvijek daleko od optimizma. Provizorni znakovi oporavka još uvijek nisu veoma jasni u nekim od najvećih ekonomija svijeta poput Njemačke, Japana i SAD, gdje OECD-ov vodeći inidikatori govore u pravcu daljeg slabljenja. Uslovi su još uvijek pogoršani u zemljama u razvoju, izuzev u Kini. Bez ekonomskog učešća, bilo kakav oporavak narednih godina vjerovatno bi bio anemičan.
Još uvijek se čini da će u 2009. godini ekonomija pasti u najdublju recesiju od II svjetskog rata. Ono što je neizvjesno jeste da li će se ona nastaviti i u 2010. godini. i dok je možda najgore od recesije ipak prošlo, ne zna se sigurno dešava li se povratak normalnom rastu, a čak se i ne zna šta to uistinu jeste.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Jos ce se videti koliko je ova kriza kriza morala!!
http://www.aikb.net/index.htm
ma nije jos tek dolazi i vucice radikalne poteze. hehehehe