Jedemo voće iz Turske, a meso iz Njemačke

BANJALUKA, Stanovnici Republike Srpske, umjesto domaćeg, jedu voće iz Italije i Turske, povrće iz Holandije, a meso iz Makedonije i Njemačke, a za samo osam mjeseci ove godine u BiH je tih proizvoda uvezeno u vrijednosti od 183 miliona maraka.

Potpredsjednik Privredne komore RS Mihajlo Vidić rekao je da je potrebno raditi na stvaranju novih navika kod stanovništva, kako bi više kupovali i tražili domaće proizvode.
– Prije nego što kupe neko voće ili povrće iz uvoza, trebalo bi da razmisle od čega žive, kako i na koji način se ostvaruju prihodi i dohodak. Tako treba da se ponašaju i prilikom kupovine, kako bi se izbjegla ogromna konzumacija uvoznih proizvoda – istakao je Vidić.
Vidić je naglasio da mnogi stanovnici ne kupuju proizvode iz uvoza samo zato što su jeftiniji, već što misle da imaju bolji kvalitet.
– Roba iz uvoza je jeftinija jer imaju jeftiniju radnu snagu, bolju tehnologiju i veće podsticaje za svoje poljoprivrednike, što ne znači da njihovi proizvodi imaju i bolji kvalitet. Domaće tržište proizvodi kvalitetnije proizvode od mnogih proizvoda koji stižu od uvoza, posebno kada je riječ o voću – kazao je Vidić i dodao da bi trebalo da razvijemo naviku za potražnjom domaćih i provjerenog kvaliteta proizvoda, kako bismo zaštitili i samu privredu.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, za osam mjeseci ove godine ukupno je uvezeno 22.419 tona različitih vrsta mesa, ukupne vrijednosti 69 miliona maraka.
– Meso se najviše uvozilo iz Hrvatske, Srbije, Holandije, Turske, Italije, Njemačke, Crne Gore i Makedonije – rekao je portparol UIO BiH Ratko Kovačević.
On je naglasio da je u istom periodu ove godine u BiH ukupno uvezeno 52.304 tone raznog povrća, čija je vrijednost iznosila 40 miliona maraka.
– Povrće se najviše uvozi iz Italije, Hrvatske, Srbije, Makedonije, Slovenije, Holandije, Turske. Slična situacija je i sa voćem, koje se uvozi iz Italije, Hrvatske, Slovenije, Makedonije, Turske i Grčke – kazao je Kovačević i dodao da je u osam mjeseci ove godine u BiH ukupno uvezeno 97.138 tona raznih vrsta voća, u vrijednosti od 74 miliona maraka.
Srbija
Iako Srbija spada u poljoprivredne zemlje, u nju se iz raznih zemalja ipak uvoze krompir, paradajz, paprika, kupus, luk, krastavac, tikvice, špinat, šargarepa, celer i rotkvice.
Kako prenose agencije, za proteklih godinu i po u Srbiju je uvezeno voća, povrća i drugih vrsta hrane za 1,3 milijarde evra.  Glas Srpske

Comments

Jedan komentar na na “Jedemo voće iz Turske, a meso iz Njemačke”

  1. mislimdakle...postojim Avatar
    mislimdakle…postojim

    Jel se on to sali ili je ld? kaze “…iz uvoza jeftinije jer imaju jeftiniju radnu snagu…”, ko to ima jeftiniju radnu snagu, a proizvodi? U evropi niko, Albaniju ne smatram Evropom, tamo još žive u plemenima. Pitao bih ja vrlu vlast, od čega bi oni živjeli i radili na visokoj nozi, kako bi se vozikali avionima i kad treba i ne treba,a glavnom vidimo da od toga nikakve koristi, ako izuzmemo malo podrške muslimanima zahvaljujući vozanju Harisa do Njujorka i Teherana, te eventualno MIP-u po istom osnovu. Nikakve druge koristi, ali kako bi se uopšte vozali da nije uvoza? podstičimo uvoz, jedino tako možemo napuniti budžet!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts