BANJALUKA, Stanovnici Republike Srpske, umjesto domaćeg, jedu voće iz Italije i Turske, povrće iz Holandije, a meso iz Makedonije i Njemačke, a za samo osam mjeseci ove godine u BiH je tih proizvoda uvezeno u vrijednosti od 183 miliona maraka.
Potpredsjednik Privredne komore RS Mihajlo Vidić rekao je da je potrebno raditi na stvaranju novih navika kod stanovništva, kako bi više kupovali i tražili domaće proizvode.
– Prije nego što kupe neko voće ili povrće iz uvoza, trebalo bi da razmisle od čega žive, kako i na koji način se ostvaruju prihodi i dohodak. Tako treba da se ponašaju i prilikom kupovine, kako bi se izbjegla ogromna konzumacija uvoznih proizvoda – istakao je Vidić.
Vidić je naglasio da mnogi stanovnici ne kupuju proizvode iz uvoza samo zato što su jeftiniji, već što misle da imaju bolji kvalitet.
– Roba iz uvoza je jeftinija jer imaju jeftiniju radnu snagu, bolju tehnologiju i veće podsticaje za svoje poljoprivrednike, što ne znači da njihovi proizvodi imaju i bolji kvalitet. Domaće tržište proizvodi kvalitetnije proizvode od mnogih proizvoda koji stižu od uvoza, posebno kada je riječ o voću – kazao je Vidić i dodao da bi trebalo da razvijemo naviku za potražnjom domaćih i provjerenog kvaliteta proizvoda, kako bismo zaštitili i samu privredu.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, za osam mjeseci ove godine ukupno je uvezeno 22.419 tona različitih vrsta mesa, ukupne vrijednosti 69 miliona maraka.
– Meso se najviše uvozilo iz Hrvatske, Srbije, Holandije, Turske, Italije, Njemačke, Crne Gore i Makedonije – rekao je portparol UIO BiH Ratko Kovačević.
On je naglasio da je u istom periodu ove godine u BiH ukupno uvezeno 52.304 tone raznog povrća, čija je vrijednost iznosila 40 miliona maraka.
– Povrće se najviše uvozi iz Italije, Hrvatske, Srbije, Makedonije, Slovenije, Holandije, Turske. Slična situacija je i sa voćem, koje se uvozi iz Italije, Hrvatske, Slovenije, Makedonije, Turske i Grčke – kazao je Kovačević i dodao da je u osam mjeseci ove godine u BiH ukupno uvezeno 97.138 tona raznih vrsta voća, u vrijednosti od 74 miliona maraka.
Srbija
Iako Srbija spada u poljoprivredne zemlje, u nju se iz raznih zemalja ipak uvoze krompir, paradajz, paprika, kupus, luk, krastavac, tikvice, špinat, šargarepa, celer i rotkvice.
Kako prenose agencije, za proteklih godinu i po u Srbiju je uvezeno voća, povrća i drugih vrsta hrane za 1,3 milijarde evra. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Jel se on to sali ili je ld? kaze “…iz uvoza jeftinije jer imaju jeftiniju radnu snagu…”, ko to ima jeftiniju radnu snagu, a proizvodi? U evropi niko, Albaniju ne smatram Evropom, tamo još žive u plemenima. Pitao bih ja vrlu vlast, od čega bi oni živjeli i radili na visokoj nozi, kako bi se vozikali avionima i kad treba i ne treba,a glavnom vidimo da od toga nikakve koristi, ako izuzmemo malo podrške muslimanima zahvaljujući vozanju Harisa do Njujorka i Teherana, te eventualno MIP-u po istom osnovu. Nikakve druge koristi, ali kako bi se uopšte vozali da nije uvoza? podstičimo uvoz, jedino tako možemo napuniti budžet!