PARIZ, Francusku je “zapljusnuo” talas jeftinog šampanjca, jer su kupci u vrijeme krize postali mnogo štedljiviji, a proizvođači, prinuđeni promjenom njihovog raspoloženja, priredili najveće sniženje cijena u posljednjoj deceniji.
Francuski proizvođači su u prethodnih deset godina oprezno, ali uporno podizali cijene šampanjca, nastojeći da povećaju prestiž čuvenog brenda i sa tržišta istisnu jeftinija pjenušava vina, kakva su španski kava i italijanski proseko. U periodu od 1987. do 2007. godine cijena šampanjca je udvostručena, dok je količinska proizvodnja povećana tek za 20 procenata.
Zahvaljujući krizi, odnosno činjenici da Francuzi ove godine ni za praznike nisu bili spremni da plaćaju previsoku cijenu za čuveno pjenušavo piće, francuski supermarketi su sada preplavljeni jeftinim mladim šampanjcem, pa “Laurent-Perrier” prodaje bocu šampanjca za deset evra, a “Hubert De Claminger” za 8,9 evra.
“Ovako agresivnog sniženja cijena nije bilo od velike krize na tržištu šampanjca 2000. godine, kada su cijene pale odmah po završetku praznovanja milenijuma”, ocijenio je analitičar Fransoa Pretr, dodajući da će uz produžetak takve tendencije, brend imati pravi problem.
U 2009. godni tempo pada cijena šampanjca u Francuskoj mogao bi da prevaziđe tempo pada proizvodnje.
“Ova tendencija ugorožava perspektive razvoja industrije sa godišnjom prodajom vrijednom više od 4,4 milijarde dolara”, uvjeren je Pretr.
Predsjednica Komiteta za kontrolu kvaliteta vina u regionu Šampanj i direktor porodičnog biznisa za prodaju vina Karol Duval-Lerua istakla je da je prodaja neodležanih pjenušavih vina po niskim cijenama krajnje razorna i kratkovida strategija.
“Ovo je ogroman problem, jer kad padnu cijene, potrebno je više godina da se nadoknadi šteta nanesena brendu”, istakla je Duval-Lerua.
Ona smatra da kompanije koje jeftino prodaju svoj šampanjac imaju problem s prilivom novca, zbog čega ga i prodaju iako nije odležao, što, opet, nanosi štetu drugim proizvođačima.
Jedan od lidera alkoholnog tržišta Francuske i najveći svjetski proizvođač luksuzne robe, multibrendovski koncern “Louis Vuitton Moet Hennesy” snizio je cijene nekih vrsta šampanjca i za 50 odsto. Zbog toga su prihodi od prodaje šampanjca velikih francuskih isporučilaca kao što je “Vranken” značajno pali.
U takvoj situaciji na tržišta Evrope, tvrde eksperti, vraćaju se italijanska i španska pjenušava vina. Prihodi od prodaje španskog vina kava i italijanskog proseka porasli su prošle godine za jedan odsto, dok su ukupni prihodi proizvođača šampanjca smanjeni za 2,6 procenata. Dobri poznavaoci vina sem toga, preporučuju Francuzima, koji se po tradiciji opredjeljuju za domaća vina, da jeftin šampanjac zamijene drugim francuskim pjenušavim vinom – kreman.
“Svojim klijentima preporučujem dobar kreman umjesto tog baš jeftinog šampanjca. Ove boce po deset evra stvarno ne bi trebalo kupovati. Šampanjac mora da odleži, da ostari i zbog toga i košta više od drugih pjenušavih vina”, kaže vlasnik prodavnice vina u Parizu Stefan Koraza – poznavalac “pića bogova”.