BEOGRAD, Ne treba gajiti iluzije da u budućnosti više neće biti napornog posla za Vladu Srbije, kaže šef Misije Međunarodnog monetarnog fonda za Srbiju Albert Jeger.
Iako je Srbija uspješno završila treću reviziju stend-baj aranžmana vrijednog 2,9 milijardi evra, kaže on, Vladu tek očekuje rješavanje najtežih zadataka.
Misija MMF-a će predložiti Bordu te finansijske institucije da krajem marta Srbiji odobri novu tranšu kredita od oko 350 miliona evra, ali je Jeger upozorio da je Vlada Srbije kasnila sa ispunjavanjem nekih ranije preuzetih obaveza, što se posebno odnosi na smanjenje broja zaposlenih u javnoj administraciji.
On je istakao da je treća revizija aranžmana uspješno završena i postignut je ciljani fiskalni deficit za 2009. godinu, što nije bio lak zadatak, ali, prema njegovim riječima, srpskoj vladi tek predstoji naporan posao.
“Vlada sada ima priliku da u narednih godinu do dve godine usvoji tešku ekonomsku politiku koja bi omogućila Srbiji da se pristojnom brzinom približi nivou prihoda u EU bez prekomjernog spoljnog zaduživanja. To je težak zadatak, ali su ostale zemlje istočne Evrope pokazale na koji način se to može uraditi”, rekao je Jeger.
On je precizirao da je bilo određenih kašnjenja u sprovođenju reformi za smanjenje potrošnje, što se posebno odnosi na smanjenje broja zaposlenih u javnoj administraciji, ali da je Misija MMF-a dobila jaka uveravanja srpske vlade da će ti planovi racionalizacije biti primjenjeni do aprila.
Jeger je kazao da je sa vladom dogovoreno da se pitanje zamrzavanja penzija i plata u javnom sektoru ponovo razmotri tokom narednih revizija, kada podaci o budžetskim prihodima budu jasniji. “Ali za sada ostaje dogovor da će zarade u javnom sektoru i penzije ostati zamrznute tokom cele 2010. godine”, rekao je on naglasivši da povećanje davanja za plate u javnom sektoru i penzije za samo jedan odsto predstavlja dodatni budžetski trošak od sedam milijardi dinara.
Jeger je kazao i da je pitanje indeksacije penzija poslije završetka aranžmana u aprilu 2011. godine ostalo otvoreno i biće ponovo razmotreno prilikom revizije u maju.
On je istakao da je Misija MMF-a bila skeptična prema prijedlogu da se penzije usklađuju sa kretanjem zarada u javnom sektoru tokom ograničenog vremenskog perioda od 18 mjeseci, počev od aprila 2011. godine, dok bi se u 2012. godini prešlo na usklađivanje sa rastom potrošačkih cijena.
“Za nas je najveći problem vezan za ovaj predlog to što nema jasnog i kredibilnog dogovora o tome kako će se rast zarada u javnom sektoru zadržati u fiskalno odgovornom okviru tokom predizbornog perioda”, ukazao je šef Misije MMF.
“Takođe, predviđamo tehničke poteškoće u kreiranju formule za indeksaciju koja će povezati penzije i zarade u javnom sektoru. Zato je dogovoreno da se ovo teško pitanje ponovo razmotri u maju mesecu”, rekao je Jeger. Tanjug
Komentariši