LONDON, Jen je juče ojačao na svjetskim deviznim berzama, zbog očekivanog smanjenja kamatnih stopa u zoni evra, Velikoj Britanij, Australiji i Novom Zelandu, ali i usljed razočaravajućih ekonomskih pokazatelja u SAD.
Poslovanje na globalnom tržištu akcija je obilježio pad indeksa na gotovo svim važnijih berzama, poslije veoma visokog rasta prošle sedmice.
Jen se u završnoj prepodnevnoj trgovini na londonskoj deviznoj berzi menjao po kursu od 93,88 za dolar, što znači da je japanska valuta ojačla 1,7 odsto u odnosu na nivo s kraja prošle sedmice.
Prošlonedjeljni pokazatelji stanja zdravlja američke ekonomije su bili krajnje zabrinjavajući, a ove sedmice se očekuje i vrlo nepovoljan izvještaj o kretanjima na tržištu rada u SAD, ukazuje se u izvještaju agencije Rojtres iz Londona.
Evro je u Londonu vredio nešto ispod 119 jena, ili 1,9 odsto manje nego u petak, a tržišni analitičari glavni razlog uspona japanske valute prema novčanoj jednici 15 članica Evropske unije vide u stabilnim, iako vrlo niskim, japanskim kamatama, kao i činjenici da će Evropska centralna banka (ECB) i Banka Engleske (BoE) ove sedmice, najverovatnije, odlučiti da dodatno olabave vlastite referentne kamate.
Evro je usljed očekivanog sniženja kamata ECB, ali i sve lošijih privrednih rezultata u zoni evra, juče vredio 1,2667 dolara, 0,2 procenta manje nego u petak.
Funta sterlinga je, takođe, bila pod pritiskom i vredila je na matičnoj berzi u Londonu jedva nešto više od 1,50 dolara, ili 2,2 procenta manje nego potkraj minule sedmice.
ECB i BoE vjerovatno će se opredjeliti da u četvrtak snize referentnu interesnu stopu za najmanje 0,5 odsto, što će dodatno smanjiti kamatnu prednost koju evro i funta sada imaju u odnosu na jen.
Osnovna kamata u Japanu je, naime, svega 0,30 odsto, dok je referentna kamata ECB – 3,25 procenata, a BoE tri odsto.
Panevropski indeks akcija FTSEurofirst 300 je opao danas 1,63 odsto, a najviše su pojeftnile hartije rudarskih kompanija i banaka, dok je vodeći svjetski indikator kretanja cijena akcija – MSCI – smanjen 0,74 odsto.
FTSEurofirst 300 je, inače, protekle sedmice ojačao za više od 13 odsto, ali je i dalje skoro 40 odsto ispod maksimalnog nivoa zabilježenog potkraj oktobra prošle godine.
Na berzama je sada osnovno pitanje kada će tržište početi da ignoriše loše ekonomske vesti i da računa kako će situacija postatiti bolja, ocjenjuje Bernard Mekalinden (McAlinden), investicioni ekspert kompanije “NCB Stokbrokers” .
“Naša ocijena je da će stumulativni paketi djelovati”, rekao je Mekalinden.
Grupa osam narazvijenijih zemalja svijeta (SAD, Japan, Njemačka, Velika Britanija, Francuska, Italija, Kanada i Rusija) je do sada uložila ili planira da izdvoji za oživljavanje finansijskog tržišta i spas ugroženih banaka u drugih kompanija više od devet hiljada milijardi dolara. Više od trećine te sume su sredstva američke vlade.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.