BRATISLAVA, Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić istakao je danas u Bratislavi da je Srbija, uprkos grčkoj krizi koja se osjetila i na zapadnom Balkanu, ekonomski najstabilnija država među onima koje teže ka članstvu u EU.
“To što se desilo u Grčkoj osetilo se u celoj Evropi pa i na Balkanu. Srpska vlada je reagovala na vreme i postigla sporazum sa MMF-om koji nam je omogućio da očuvamo makroekonomsku stabilnost. Srbija je ekonomski najstabilnija zemlja od svih kandidata i to nam daje izvesnu prednost”, kazao je Jeremić gostujući na slovačkoj televiziji TA3.
Jeremić je naglasio da je sa sastanka šefova diplomatija zemalja zapadnog Balkana i EU juče u Sarajevu otišla dobra poruka – da je region Balkana spreman da nastavi evrointegraciju, sarađuje i prevaziđe postojeće podjele i probleme, dok je od strane EU ponovljeno obećanje daljeg proširenja na region.
“Mi nastavljamo proces evrointegracije i verujem da ćemo imati u tome partnere i na evropskoj strani”, kazao je Jeremić o novim političkim okolnostima poslije izbijanja grčke dužničke krize koje ne pogoduju novom velikom skorom proširenju Unije.
Jeremić je danas tokom posjete Bratislavi u razgovoru sa predsjednikom Ivanom Gašparovičem i šefom slovačke diplomatije Miroslavom Lajčakom zahvalio Slovačkoj na odlučnoj i principijelnoj podršci Srbiji po pitanju Kosova i odbijanju Bratislave da, bez obzira na pritiske, prizna jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.
U razgovoru za slovačku TV TA3 Jeremić je odbio ideju da bi Međunarodni sud pravde u Hagu mogao da odobri jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.
“Ako bi takva presuda bila doneta, to bi značilo da više nijedna granica na svetu nije bezbedna”, rekao je šef srpske diplomatije i dodao da Srbija očekuje da će sud a zatim i UN usvojiti preporuku da se unilateralnost odbacije, a do rješenja dolazi samo dijalogom i kompromisom.
Jeremić je upozorio da bi, ukoliko se nekim slučajem desi suprotno, u najmanje 20 slučajeva širom svijeta postojala opasnost da odmah bude proglašena secesija.
“Ako bi bila prihvaćena ilegalna secesija, mnoge zemlje našle bi se u problemima i pretpostavljam da bi i mi, Srbija i Slovačka, morali da zbijemo redove da se sa tim suočimo. Ne verujem da bi moglo da dođe do takvog scenarija”, zaključio je Jeremić. Beta
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.