BIJELJINA, Jesenja sjetva na području Semberije planirana je na 14 950 hektara, a obavlja se sukcesivno, odnosno po skidanju kukuruza sa parcela, izjavila je Srni stručni saradnik za poljoprivredu u Skupštini opštine Bijeljina Jelica Radičić.
Radičićeva je rekla da će skoro 14 000 hektara površine biti zasijano strnim žitima, od čega pšenicom 11 420 hektara, ječmom 2 600, tritikalom 350 i zobi 60 hektara i dodala da će uljanom repicom biti zasijano 350, a krmnim biljem 150 hektara.
“Sjetva je sukcesivno počela i prati skidanje kukuruza sa parcela koji je obran na više od 50 odsto zasijanih površina. Vremenske prilike su povoljne, a lijepi dani možda će malo zavarati zemljoradnike da kasnije počnu sjetvu. Ipak, optimalni rok je 25. oktobar i ne možemo govoriti da sjetva kasni”, istakla je Radičićeva.
Ona je napomenula da mehanizacije ima dovoljno, te da vremenske prilike pogoduju berbi kukuruza koja je ove godine, zbog suše, počela ranije, ali da poljoprivrednici imaju veliki problem jer su cijene repromaterijala izuzetno visoke.
“Cijena đubriva je najviše porasla i iznosi oko 150 KM, sjeme pšenice oko 95 KM”, rekla je Radičićeva i podsjetila na obećanje i najavu podsticaja Vlade RS od 250 KM po hektaru zasijanih površina koji se isplaćuje nakon što se sjetva obavi.
Radičićeva je istakla da poljoprivredni proizvođači na području Semberije dobijaju i podsticaj od opštine u iznosu od 100 KM po zasijanom hektaru i to prema planu sjetve, odnosno prije početka.
“Zvaničnu potvrdu za podsticaje od Vlade RS još nemamo, ali neke najave postoje”, rekla je Radičićeva.
Prema njenim riječima, zemljoradnici se za opštinske podsticaje prijavljuju u mjesne urede ili u opštinu.
“Već od septembra su počele izjave o planiranim usjevima. To dobro dođe poljoprivrednicima, ali je veliko pitanje kako obaviti sjetvu dok divljaju cijene repromaterijala”, rekla je Radičićeva.
Komentariši