BANJALUKA, Tržišna inspekcija Republike Srpske (RS) izvršila je od 2009. godine kontrolu 61 potrošačkog kredita po pritužbi građana zbog bankarskog nezakonitog podizanja kamata, ali još uvijek nisu okončani svi premeti koji su po ovom osnovu upućeni na sudsko odlučivanje.
Tržišni inspektori su po svakom konkretnom ugovoru izdavali prekršajne naloge od 2.500 KM za pravna odnosno 500 KM za odgovorna lica u pravnom licu, ali su zbog njihovog neplaćanja upućeni sudovima, rečeno je Srni u Inspektoratu Srpske.
Glavni republički tržišni inspektor Borka Surtov rekla je da u toku 2010. i 2011. godine kontrole kredita nisu vršene, jer su sve pristigle pritužbe potrošača koje se odnose na kršenje Zakona o zaštiti potrošača BiH u dijelu potrošačkog kredita, dostavljene Ombudsmenu za zaštitu potrošača u BiH radi pokretanja postupka pred nadležnim sudom za nadoknadu štete nanesene kolektivnom interesu potrošača.
U Inspektoratu ističu da su okružni sudovi, obrazlažući odbijanje žalbi banaka na rješenja prvostepenih sudova koji su ih proglasili krivim zbog neosnovanog povećanja kamata, navodili da pojedini ugovori o kreditu nisu sadržavali uslove za promjenu godišnje kamatne stope, koje su povećavane sa 8,1 na 12,9 odsto, što je u suprotnosti sa odredbama Zakona o zaštiti potrošača BiH.
Pojedini ugovori, koji su predvidjeli jednostrano povećanje kamata uz prethodno obavještenje korisnika kredita u slučaju promjena kamatnih stopa na tržištu, nisu sadržavali informacije o uslovima za promjenu kamate.
Izmjenama kamatnih stopa koje su banke činile u pojedinim slučajevima, korisnici kredita su dovedeni u neravnopravan položaj jer kod ovakvog ugovora i ovakve izmjene načina kamatne stope nije osigurana pravna sigurnost u kreditnim odnosima između klijenta i banke.
Sudovi su ocijenili da u ugovorima o kreditu, da bi se zadovoljili svi uslovi iz Zakona o zaštiti potrošača, promjenljiva kamatna stopa mora biti vezana za referentnu kamatnu stopu, koja može da bude EURIBOR kao referentna tržišna kamatna stopa izračunata na osnovu kotacija banaka u evrozoni ili LIBOR kao promjenjiva kamatna stopa londonskog tržišta novca koje su važnija finansijska mjerila u svijetu.
U slučajevima u kojima su okružni sudovi prihvatali žalbe banaka na rješenja prvostepenih sudova, navodilo se da se u relevantnim odredbama Zakona o zaštiti potrošača u BiH definiše kažnjavanje trgovaca, što se, ne odnosi na odredbe kredita koje daju banke.
U odgovorima na žalbe ističe se da zakonodavac štiti potrošače, odnosno korisnike potrošačkih kredita koji se odobravaju u svrhu olakšanja ili povećanja kupovne moći građana na relaciji u trgovini, a ne u bankama.