BEOGRAD, Grad Beograd pri legalizaciji odobriće dodatni popust do 50 odsto za porodične kuće od 200 i 300 kvadrata, ako vlasnici dokažu da im je to prva nepokretnost.
Predrag Vučić, tek postavljen na mjesto sekretara Sekretarijata za legalizaciju napominje da će rješavanje predmeta kojih ima oko 120.000 početi do 10. febrara i da će Sekretarijat maksimalnim kapacitetom početi da funkcioniše kada bude posljednji rok za predaju zahtjeva, a to je 11. mart.
“Čekali su se podzakonski akti bez kojih nismo mogli da postupamo. Zakon je mnoge oblasti drugačije uredio i nismo mogli unapred da znamo kakav će biti njegov konačan oblik. Republički pravilnik o legalizaciji kaže da popust od 60 odsto imaju vlasnici stanova površine do 100 kvadratnih metara, dok gradska odluka propisuje da to umanjenje pripada posednicima stanova u zgradama koje ne premašuju 100 kvadrata”, objašnjava Vučić.
On navodi da je zabuna je nastala pogrešnim tumačenjem republičkog pravilnika, kao i da očekuje izmjenu odluke.
“Suština je da će propisi i u gradu i u Republici biti izmenjeni tako da stanovi do 100 kvadrata, bez obzira na površinu zgrade, imaju popust od 60 odsto”, navodi Vučić.
Prema njegovim riječima i rok za jednokratno plaćanje naknade za uređenje građevinskog zemljišta, koji predviđa smanjenje za 50 odsto ako se taksa plati do 1. marta, biće produžen na jednoj od sljedećih sjednica gradskog parlamenta.
Vučić objašnjava i da će vlasnicima nelegalnih objekata koji su platili uvođenje infrastrukture, ti troškovi biti priznati na osnovu potvrda mjesnih zajednica koje su raspisivale samodoprinose.
“Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju priznaće ta ulaganja i vlasnike objekata osloboditi plaćanja sekundarne infrastrukture”, kaže sagovornik.
Neće biti masovnog rušenja
Nelegalni objaketi koji se na nalaze na trasama saobraćajnica, na koridorima infrastrukture, na zemljištu predviđenom za izgradnju vrtića, škola i drugih javnih objekata, biće srušeni jer su smetnja za razvoj Beograda, navodi Vučetić.
“Kada je reč o ljudima koji se nisu odazvali pozivu da legalizuju objekte, videćemo koliki je njihov procenat i sugerisaćemo izmene zakona da ne mora da bude rušenja. U nekim slučajevima je i nemoguće rušiti, kao stan na trećem spratu. Moguće je kazniti ih povećanjem poreza na imovinu ili isključenjem struje. Ja bih predložio da se poveća porez na imovinu i da se on ne plati jednokratno nego da svake godine bude povišen”, kaže on.
Prema njegovim riječima planirano je da rad Sekretarijata bude jednokratan i da traje tri godine.
“Posle godinu dana ćemo videti koliko zahteva je rešeno i tada ćemo proceniti koliko nam još vremena treba. Videćemo da li će posle tog roka postojati organizaciona jedinica ako ostanu neki nerazrešeni predmeti”, objašnjava Vučetič.
B92