kMOSKVA, Ruski vicepremijer i ministar finansija Aleksej Kudrin izjavio je da je rublja praktično već postala rezervna regionalna valuta i da nema nakakvog osnova za njenu devalvaciju.
“Iako rublja još nije postala prava rezervna regionalna valuta, ona ima sve odlike takvog statusa”, tvrdi ruski ministar finansija.
Kudrin je ocijenio da tekuća spoljna konjunktura na tržištu energenata podstiče jačanje rublje.
“U sadašnoj situaciji spoljna tražnja na tržištu energenata suštinski utiče na kurs nacionalne valute”, precizirao je Kudrin.
Govoreći o narednim potezima ruskih monetarnih vlasti, Kudrin je ukazao da, prema njegovom saznanju, ruska centralna banka ne namjerava da preduzme bilo kakve korake na usmjeravanju kursa rublje.
“Slaba valuta povećava inflatorne rizike, smanjuje strane investicije i dovodi do očuvanja postojeće niskoefikasne proizvodnje”, rekao je Kudrin.
Krajem prošle sedmice američki dolar je na moskovskom deviznom tržištu prvi put u toku ove godine vrijedio ispod 30 rubalja, a trend postepenog jačanja ruske valute nastavljen je i proteklih dana.
Kudrin je u septembru procijenio da će vrijednost dolara iduće godine oscilirati u rasponu od 33,5 do 33,9 rubalja, ukoliko prosječna cijena barela nafte bude oko 58 dolara.
Rusija sada, prema riječima Kudrina, oko 49 odsto svojih deviznih rezervi, vrijednih više od 400 milijardi dolara, drži u dolarima, a 41 procenat u evrima.
“Udio dolara u ruskim deviznim rezervama sada je niži od prosjeka u ostalom dijelu svijeta, a Rusija će proces diverzifikacije tih rezervi nastaviti i dalje”, rekao je Kudrin.
Udio dolara u svjetskim deviznim rezervama prošle godine je iznosio približno 64 odsto, a evra oko 27 procenata.
Kudrin smatra da i pored pritisaka kojima je sada izložen dolar, u kratkoročnom periodu ne bi trebalo očekivati da američka valuta izgubi sadašnji povlašćeni status.
“Rezervna valuta mora da bude jaka i zamjenljiva u razdoblju od više desetina godina, a emitent takve novčane jednice mora imati snažnu privredu i da istovremeno vodi dosljednu makroekonomsku politiku. Sve navedene uslove mogla bi u budućnosti da ispuni Kina i u tom slučaju njena valuta juan može pretendovati na status globalne rezervne novčane jedinice. Kineski juan je sada nekonvertibilna valuta, ali kroz desetak godina ona može da postane konvertibilna i rezervna novčana jedinica”, ocijenio je Kudrin.
Smanjenje broja banaka
Govoreći o budućnosti ruskog bankarskog sektora Aleksej Kudrin je ukazao da bi u narednom periodu broj banaka i drugih finansijskih institucija mogao da se smanjuje za 50 do 100 godišnje.
Trenutno, u Rusiji ima više od 1.200 banaka, a Kudrin je obećao da će proces njihvog ukrupnjavanja i integracije teći postepeno i da neće biti znatnijeg gašenja obima te vrste finansijske djelatnosti.
“Gubici ruskih banaka su posljednjih godina bili vrlo umjereni”, tvrdi Kudrin, uz napomenu da se broj banaka ove godine smanjio za 42 ili 3,7 odsto, dok je odliv depozita u četvrtom kvartalu prošle godine dostigao 7,8 odsto od ukupnog obima uloga stanovništva, a bio je izazvan očekivanjima da rublja ove godine snažno oslabi.