MOSKVA, Postavljanje gasovoda “Južni tok” po dnu Crnog mora ekološki je savršeno bezbjedno, izjavio je izvršni direktor projekta Marsel Kramer.
“Veoma ozbiljno sagledavamo mogući ekološki uticaj cijelog projekta ili njegovih elemenata u pojedinim tačkama”, rekao je on.
Kramer je dodao da sama ideja da se gas transportuje cjevovodom postavljenim po dnu mora, ne nosi nikakav rizik.
Kada je u pitanju konkretna maršruta preduzima se sve što je moguće kako bi se uticaj na morsko dno i ekologiju u cjelini sveli na minimum.
Komentarišući stav eksperata o modernizaciji sistema gasovoda u Ukrajini koja bi koštala mnogo manje od polaganja novog gasovoda po dnu Crnog mora, Kramer je izjavio da “su svi učesnici projekta ‘Južni tok’ donijeli zajedničku odluku da bi bilo nerazumno da se u perspektivi oslanjaju isključivo na tranzit preko ukrajinske teritorije u dosadašnjim količinama”.
“To znači da će dio isporuka i dalje da se realizuje preko Ukrajine, ali će postojati i gasovod kao moderan i efikasan sistem za transport, koji će obezbijediti veću pouzdanost isporuka gasa u Evropu”, dodaje on.
Kramer je potvrdio da će kapacitet “Južnog toka” po završetku izgradnje do 2019. godine iznositi 83 milijarde kubnih metara godišnje. Planirano je, međutim, postepeno povećanje isporuka, tako da će 2015. gasovodom biti transportovane mnogo skromnije količine.
U naredne četiri godine po završetku izgradnje, kapaciteti će se postepeno povećavati tako da će 2019. godine dostići konačni nivo od 60-63 milijarde kubnih metara.
Precizne količine isporuka, kako je istakao Kramer, odrediće tržište, a u toku je sklapanje kupoprodajnih ugovora. “Južnim tokom” prema osnovnom planu, dopremaće se dvije trećine gasa koji se sada transportuje preko Ukrajine.
“Svi radovi na realizaciji projekta obavljaju se u skladu sa grafikonom, a dorađuju se preporuke o konačnoj varijanti maršrute cijelog gasovoda, koja će definitivno biti završena u trećem kvartalu”, zaključio je Kramer. Tanjug