VAŠINGTON, Većina američkih nuklearnih reaktora relativno je stara, a novo istraživanje pokazuje da su oni i dalje u funkciji djelomično i zbog toga što su sigurnosni standardi u nuklearkama tokom godina bili sistemski ublažavani.
Prema istraživanju agencije Associated Press, a prenosi Glas Amerike, državna Agencija za nuklearnu energiju je prošlih decenija u više navrata ustanovljavala da su postojeći sigurnosni standardi u američkim nuklearkama prestrogi. Njeni stručnjaci tvrdili su da se kriterijumi mogu ublažiti bez ikakve opasnosti po samu nuklearku i njenu okolinu.
Nedavna nuklearna kriza u Japanu skrenula je ponovno pažnju na ovu problematiku, širom svijeta. Uskoro će u SAD-u biti objavljen novi državni izvještaj o sigurnosti američkih nuklearnih centrala. Taj izvještaj ukazuje na niz sigurnosnih rizika: dotrajale pogone, zarđale dijelove mašina, rezervoara i kablova, blokirane odvode.
Dobar broj nuklearnih elektrana je jednostavno dotrajao jer je prestar – zaključak je izvještaja. “Ove su cijevi stare 40 godina. Zarđale su. Nisu zaštićene, a ne postoje propisi koji bi to regulisali” – kaže Paul Blanch, stručnjak za sigurnost nuklearki. Bez obzira na to, država je do sada ovakvim pogonima uglavnom produžavala dozvole za rad. Od 104 američke nuklearke, 66 ih je dobilo takvo dopuštenje koje važi za sljedećih dvadeset godina. 16 reaktora još čeka na takvu dozvolu.
Nuklearka Oyster Creek blizu Philadelphije najstarija je u zemlji. Iako je dobila dopuštenje za rad do 2029., njena je uprava nedavno najavila da će pogon morati biti zatvoren deset godina ranije – jer je izgradnja novog sistema za hlađenje reaktora preskupa. David Benson koji radi u nuklearki Oyster Creek objašnjava: “Bilo da je riječ o nuklearki ili o automobilu – sve se može popraviti ili zamijeniti. Može biti kao novo. Jedino pitanje koje se postavlja je koliko će to koštati“. Poslovni.hr