BEOGRAD, Veliki broj građana dođe u situaciju kada treba da, iz različitih razloga, primi uplatu novca iz raznih krajeva svijeta.
I tek tada se zapitamo kako to da izvedemo?
Zbog iskustva iz ne tako davne prošlosti skeptični smo i uglavnom smatramo da koji god način da izaberemo postoji velika šansa da novac nikad ne vidimo ili eventualno da troškovi budu toliki da nam se ni ne isplati da primimo novac. I tada se okrećemo svima poznatoj opciji: da li neko putuje tamo, da li može da nam dones. Ovo je mnogo rizičnije od transfera novca putem nekog od finansijskih kanala.
Sve banke i finansijske institucije su u današnje vrijeme zaštićene i u velikoj mjeri sigurne. I zaista nema potrebe bježati od ovog načina.
Dva najklasičnija načina da nam neko pošalje novac jeste posredstvom banke ili putem Western Union-a ili Money Gram-a.
Prijem novca iz inostranstva u bankama se zove loro priliv i važno je da imamo otvoren devizni račun. Od banke tražimo instrukcije za uplatu, pošaljemo osobi koja treba da izvrši istu i to je to.
Naravno, uvijek može i da se zakomplikuje, jer banke traže mnoge pojedinosti i ukoliko im se samo jedan podatak ne slaže tražiće dopunu informacija, što znatno može produžiti čekanje na priliv novca. U slučaju loro priliva, troškove snosi uplatilac, a primalac plaća naknadu za podizanje novca (osim u slučaju da ostavlja novac na računu) kao i troškove korespodentske banke. U svakom slučaju, nije tako jednostavno.
Situacija sa Western Unionom i MoneyGram-om je dosta jednostavnija. Važno je da znamo ko nam je uplatio novac i da nam jave kontrolni broj transakcije i onda uz ličnu kartu novac možemo podići u svim poslovnicama banaka koje sarađuju sa ovim institucijama.
Kod ovog sistema slanja novca nije potrebno da imamo otvoren devizni račun, niti mnogo da se razumijemo u bankarske transfere. Nema potrebe da se i po nekoliko puta čujemo sa osobom koja šalje novac, sve je veoma pojednostavljeno i za nas i za onoga ko šalje. Smedia
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Informacija je najblaže rečeno nepotpuna, a što se tiče Srbije trebali su posjetiti Poštansku Štedionicu da se raspitaju za dobar način transfera.