ŠTOKHOLM, Selektivno pamćenje zaista postoji i ljudi mogu da treniraju mozak da briše neprijatne trenutke iz njihovog sjećanja. Upornim potiskivanjem neprijatnih uspomena možemo potpuno da ih zaboravimo, tvrde švedski naučnici.
Oni su ispitanike podvrgli EEG snimanju i pratili koji su im dijelovi mozga aktivni kada pokušavaju nešto da zaborave, a najzanimljivije od svega je što su mogli da preciziraju trenutak kada je neka uspomena “zaboravljena”.
Dugotrajno potiskivanje određenih uspomena je efikasan način da ih izbrišemo iz sjećanja, kažu naučnici.
Tim stručnjaka sa Univerziteta Lund u Švedskoj kaže da bi ovladavanje ovom tehnikom bilo veoma korisno za ljude koji pate od depresije ili posttraumatskog stresnog poremećaja, jer neprekidna borba sa uznemirujućim ili traumatskim uspomenama ima poguban efekat na mentalno zdravlje.
“Naši dobrovoljci su bili obučavani da zaboravljaju neutralne informacije u kontrolisanim uslovima u laboratoriji. Trening za zaboravljanje traumatskih događaja bio bi složeniji”, objašnjava rukovodilac istraživanja Gerd Valdhauzer.
“Naša studija ja pokazala da snagom volje možemo da zaboravimo određene stvari. EEG mjerenja su takođe zabilježila tačan momenat kada je uspomena potisnuta”.
Prema njegovim riječima, sjećanje se vraća nakon nekoliko sati, ali što se informacija češće potiskuje, to se teže vraća u svijest. “Kada bi uspomene bile suzbijane tokom dužeg perioda, bilo bi ih veoma teško vratiti u sjećanje”, kaže Valdhauzer. Blic