BEOGRAD, Potpredsjednica Vlade Srbije Verica Kalanović izjavila je danas da izmjene Zakona o finansiranju lokalnih samouprava neće ugroziti stabilnost republičkog budžeta već će omogućiti pravedniju raspodjelu prihoda od poreza na zarade.
Kalanović je na ekonomskom samitu u Beogradu novinarima rekla da će do kraja ove godine u budžetima lokalnih samouprava biti osam milijardi dinara više po osnovu primjene novina u raspodjeli poreza na zarade.
Izmjenama Zakona o finansiranju lokalne samouprave, koje su u primjeni od 1. oktobra, predviđeno je da lokalne samouprave, umjesto dosadašnjih 40 odsto, dobijaju 80 odsto sredstava od poreza na zarade.
Novine u tom zakonu, kako je rekla Kalanović, omogućiće da se “na najbolji način odgovori na potrebe građana”.
“Sami gradovi i opštine će birati u šta će ulagati novac”, kazala je Kalanović i istakla da će najsiromašnije opštine dobiti najveće povećanje budžeta, a u nekim slučajevima budžet će im biti dvostruko veći.
Kalanović je rekla da bez jakih opština i gradova nema jake Srbije i ocijenila da građani bolje nego ministri znaju u šta treba ulagati novac iz lokalnih budžeta, odnosno šta su im prioriteti.
Srbija mora da nastavi strukturne reforme
Potpredsjednica Vlade Srbije Verica Kalanović izjavila je i danas da je neophodno da Srbija i u naredne četiri godine nastavi strukturne reforme, kako bi bila ekonomski stabilna država.
“Nažalost, Srbija se u ovom trenutku zaglavila u tranziciji i sprovođenju reformi. Neke reforme smo započeli, neke idu sporo, ali smo većinu okončali”, rekla je Kalanović na ekonomskom samitu u Beogradu.
Prema njenim riječima, predstoji završetak privatizacije preduzeća u restrukturiranju, kao i poljoprivrednog i građevinskog zemljišta, zadruga, sportskih i drugih udruženja.
Neophodno je, kako je dodala, sprovesti reformu javnih preduzeća, depolitizovati ih i dovesti stručne ljude na njihovo čelo.
Kalanović je ocijenila da je neophodno da država nastavi i borbu protiv sive ekonomije kroz poreske olakšice i da jača inspekcijski nadzor.
Ona je kazala da bi trebalo smanjiti nelikvidnost u zemlji, tako što će biti skraćeni rokovi plaćanja dospijelih obaveza države prema preduzećima, što će se najprije uraditi na period od 60 dana.
Potrebno je, kako je dodala Kalanović, donijeti zakon kojim će se organičiti rok za naplatu potraživanja. Takvim zakonom bi u naredne dvije godine, prema njenim riječima, trebalo da taj rok bude ograničen na 30 dana.
Kalanović je predložila da veliki infrastrukturni projekti budu nastavljeni, kao i reforma javne uprave, što bi doprinijelo da Srbija bude efikasnija i jeftinija država. Beta