BEOGRAD, Vlada Srbije već u četvrtak bi trebalo da usvoji zaključak koji će omogućiti reprogram kredita privrede. Država će, kako kaže za „Novosti“ Verica Kalanović, potpredsjednica Vlade zadužena za privredu i regionalni razvoj, preporučiti bankama da svim preduzećima, koja posluju dobro i ne kasne sa plaćanjima više od 90 dana, omoguće reprogram pozajmica uz duži grejs period.
– Ovakav suštinski reprogram kredita privredi biće po sličnom modelu kao onaj za reprogram kredita stanovništvu – kaže Verica Kalanović. – Vlada je sa Narodnom bankom Srbije, kao i sa poslovnim bankama, poslije niza konsultacija došla do zaključka da je ovakav model moguć i da bi privrednicima olakšao poslovanje. Za svako preduzeće pojedinačno će se razmatrati najprihvatljiviji uslovi. Napominjem da će u narednim nedjeljama Vlada donijeti i odluku o uvođenju discipline u plaćanju obaveza sa tačno definisanim rokovima, prije svega kada je riječ o državi i preduzećima čija je ona osnivač.
S druge strane, procenat problematičnih kredita, a to su oni koji se plaćaju sa donjom većom od 90 dana, uporno raste. Na kraju 2010. godine nivo ovakvih pozajmica je povećan za 26,3 odsto u odnosu na prethodnu godinu i dostigao je vrijednost od 273,5 milijardi dinara. Podaci pokazuju da je svaki peti kredit privredi problematičan, a u ukupnom plasmanu oni učestvuju sa 16,9 odsto. Od Srbije je po ovom parametru u regionu lošija jedino Crna Gora, gdje nenaplativi privredni krediti čine 21,2 odto ukupnog plasmana.
– Posljedica je dodatno istiskivanje privrede sa finansijskog tržišta, a banke se sve više okreću državnim hartijama od vrijednosti – objašnjava Vladimir Vučković, urednik časopisa „Makroekonomske analize i trendovi“ Ekonomskog instituta. – Ova mjera Vlade može na kratak rok da donese koristi. S druge strane, treba imati na umu da se rizici akumuliraju. Stvara se mogućnost preduzećima da naprave predah, ali svako za sebe mora da razmisli da li mu je to neophodno i potrebno. Vrijeme brzo prođe, a kako sada stvari stoje nećemo imati znatno bolje uslove sljedeće godine.
Građani još dobri
Nenaplativih kredita među građanima je znatno manje. Oni čine oko osam odsto ukupnog plasmana. Ekonomisti, međutim, upozoravaju da je najveći dio subvencionisanih kredita, koji su dijelom iskorišćenjni za izmirivanje problematičnih pozajmica, isplaćen tokom drugog kvartala 2010. godine. Uskoro će i oni stići na naplatu, pa bi i procenat građana, koji ne mogu da izmire svoje obaveze, mogao da poraste. Novosti
Komentariši