BEOGRAD, Ako želite da podignete kredit gledajte da to svakako bude u banci gdje imate otvoren tekući račun preko kojeg primate platu, penziju i ostale prihode. U protivnom cijena zajma, odnosno kamate koje će vam zaračunati bankari djelovaće kao kazna – biće u nekim slučajevima i duplo veće nego za “njihove klijente”. Osim što su zajmovi znatno skuplji, bankari od neklijenata zahtjevaju i – veće obezbjeđenje, veće učešće, odnosno depozit, pa žirante, hipoteku kada su u pitanju veći iznosi…
Za građane koji primaju zarade kod jedne, a žele da se zaduže kod druge banke najskuplji su potrošački krediti koji se uzimaju na licu mjesta, odnosno u trgovini. U tom slučaju kamata dostiže i do 40 odsto. Za klasične potrošačke zajmove, zatim turističke, one za školarinu, namještaj… bankari zacjepe kamatu do 38 odsto građanima koji nisu njihovi klijenti. Kod gotovinskih zajmova, u zavisnosti od valute u kojoj se zadužujete interes se kreće od 16 do 36 odsto.
– Kada građani odluče da svoja primanja preusmjere na banku i otvore račun iskazuju određeno povjerenje i lojalnost, pa je i sasvim u redu da se za njih obezbijede posebni uslovi – ističu u Unikredit banci. – Konkretno, oni imaju mogućnost da se zadužuju po kamatnim stopama koje su u prosjeku nešto niže od onih koje važe za ostale klijente. Takođe i da podižu veće iznose kredita, a duži rok otplate. Sam prenos primanja, odnosno, otvaranja tekućeg računa za platu i obaveze obezbijeđuju banci dodatnu sigurnost i smanjuju nivo rizika, pa se i drugačije odnosi prema svojim klijentima.
Kako ovo podvajanje kamata izgleda u praksi? Ukoliko bi neko uzeo gotovinski ili potrošački kredit od 5.000 evra, sa valutnom klauzulom, na rok od 60 mjeseci, kao klijent banke imao bi kamatu od 19,5 odsto i rata bi mu iznosila 127 evra. Tokom cijelog perioda otplate za kamatu bi trebalo da izdvoji 2.620 evra. Ukoliko bi uzeo isti zajam, ali u banci kod koje ne prima platu, sa kamatom od 28 odsto, rata bi mu iznosila 152 evra. Za pet godina na ime kamate trebalo bi da izdvoji 3.420 evra.
Ali, ima i banaka kod kojih kamate za one koji nisu klijenti idu i do 39 odsto. Tako, za zaduženje od 5.000 evra, sa pomenutom kamatom, na pet godina, rata bi iznosila 172 evra, a, na kamatu za cijeli otplatni period otišlo bi čak 5.320 evra.
– Prije nego što uđu u zajmove, građani bi trebalo da obiđu više banaka i raspitaju se kolike su kamate za kredit koji žele da uzmu – preporučuje Goran Nikolić, ekonomista. – Ukoliko pronađu povoljnu cijenu zajma, trebalo bi da promjene banku, bez obzira na troškove koji obično prate transfer, jer će u narednim godinama plaćati manju ratu.
Stambeni krediti
Građani najčešće uzimaju stambene kredite kod banke kod koje primaju platu. I sami bankari vrlo rijetko odobravaju ove dugoročne pozajmice neklijentima. U tom slučaju su kamate vrlo visoke, iznad 13 odsto godišnje, uz znatno obezbijeđenje, odnosno hipoteku koja je vrlo često duplo veća od iznosa stambene pozajmice, uz obavezne žirante. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.