BEOGRAD, Mnogi zaduženi građani kod banaka i lizing kuća odahnuće kada bude usvojen zakon koji ih štiti od samovolje ovih institucija. Koliko je bila široka sloboda u poslovanju banaka, govori i činjenica koliki otpor pružaju da mnoge važne odredbe novog propisa ne budu usvojene, pa čak i prijete podizanjem kamatnih stopa, koje su i dalje na mnoge kredite najskuplje u regionu.
Najvažnije je, ipak, da kamatne stope više neće moći da se povećaju, kako se bankarima prohte, odnosno pod velom čuvene klauzule “zbog promjene poslovne politike”. Tako su mnoge banke namamile klijente sa povoljnim cijenama, a zatim su ih podizale i do dvostuko većih vrijednosti. Frapantan je primjer jedne naše sugrađanke kojoj je kamata za gotovinski kredit od 2.000 evra, sa 26 odsto kamate, jer nije bila klijent banke, u kratkom roku podugnuta na čak 50 odsto.
– Red u bankarskom poslovanju mora da se uvede i uskladi sa Evropskom unijom – smatra Goran Nikolić, ekonomista. – Zarada banaka u Srbiji je znatno veća nego u zemljama odakle dolaze, naročito od provizija i naknada. Sigurno je da su zbog toga mnoge banke nezadovoljne, ali i našoj zemlji je potreban propis koji će štititi klijente. Prošle godine je nekoliko velikih banaka u BiH platilo kazne zbog neosnovanog podizanja kamata, zbog čega to ne bi postojalo i u Srbiji.
Trenutno su neke banke protiv mnogih odredbi novog zakona koji će štititi korisnike finansijskih usluga, a najglasnije su male banke, koje su u ovoj godini da bi privukle što više klijenata smanjivale kamate kako na zajmove u evrima, tako i u dinarima. Kako se promjenila politika NBS, odnosno povećana je referentna kamata, kao i kamata Evropske centralne banke, i ukoliko se to bude nastavilo biće na gubitku po osnovu tih zajmova. Kako će novi zakon najvjerovatnije važiti retroaktivno,neće moći jednostrano da podignu kamatu. Velike banke, s druge strane, uzdržane su.
– Iako banka ima niz primjedbi na Nacrt zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, podržavamo napor NBS da se implementira ovaj propis, koji je u skladu sa direktivama Evropske unije i u duhu dobrih poslovnih običaja, ali koji ujedno uvažavaju specifičnost našeg tržišta – kažu u Rajfajzen banci. – Banka će donijeti odluku o mogućoj promjeni svoje poslovne politike, kada budemo imali uvid u konačnu verziju zakona.
Zarada
Banke su, prema podacima NBS, u prva tri mjeseca ove godine zaradile 20,7 milijardi dinara, što je za 34 odsto više nego u istom periodu lani. Najveća stavka operativnog dobitka su kamate koje su do septembra iznose 80,1 milijardu evra i one čine 75 odsto od ukupnog operativne zarade. Neto prihodi od naknada i provizija čine 23 odsto operativnog dobitika sa nivoom od 24,1 milijardu dinara. Novosti
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Prošle godine je nekoliko velikih banaka u BiH platilo kazne zbog neosnovanog podizanja kamata, zbog čega to ne bi postojalo i u Srbiji.
E, i capital postaje nepouzdan izvor informacija, zato molimo vas pored svoje popularnosti ne peruzimajte ne provjerene informacije, sami znate kakav je haos sa bankama i MKO na finansijskom tržištu što se tiče žiranata i zaštite banaka svojim ugovorima, kojekakvim klauzulama i da ne nabrajam.Poštovanje capital-u ali ova gore vijest nije dobra.
da li znaš na osnovu čega su plaćene navedene kazne (u kojem postupku)??
i da li znaš kako sudovi danas reaguju na tu “hajku” tržišne inspekcije??
i da li su plaćene samo kazne, ili su i kamate vraćene??
napadaš capital, a nisi se naoružala 😛
ako se banke udruže, a neće jer su smotanije od države, mogli bi naplatiti sve plaćeno, uz kamatu .. :-))
Sudija,
Potpuno se razumijemo, samo sam dio iz teksta htjela skrenuti pašnju na capital koji izuzetno cijenim, da su možda trebali dati neki svoj komentar na ovaj dio koji sam pomenula.
Sve mi je jasno i smiješno mi da u Srbiji uzimaju BiH, kako je ”navodno” postupljeno kako je već rečeno u tekstu.
tako, da je i moj komentar i pogled isti kao Vaš.
Nijedna banka nije pravosnažno kažnjena i to je jedina vijest. Svi prekršajni nalozi pali su u drugostepenom postupku.
nisu svi :-))
lujka,
ako smo se razumjeli onda ok 🙂