SARAJEVO, U mikrokreditnim organizacijama, poslije niza kontrola, utvrđeno je da se efektovne kamatne stope kreću od 25,8 za stambene potrebe do 37,6 odsto za nenamjenske kredite.
Agencija za bankarstvo Federacije BiH /FBiH/ izvršila je analizu i ustanovila ko daje novac za rad mikrokreditnim organizacijama, koje ga potom zelenaški plasiraju građanima i malim firmama.
Najveći kreditori su Evropski fond za jugoistočnu Evropu iz Luksemburga sa oko 90 miliona KM, a slijedi Evropska banka za obnovu i razvoj /EBRD/ sa 65,2 miliona KM, španska Agencija za saradnju sa 51,8, kao i neki fondovi iz Švajcarske i Holandije.
Prema pisanju “Dnevnog avaza”, strani fondovi preprodaju novac mikrokreditnim organizacijama, po basnoslovnoj cijeni, da bi ga on još skuplje plasirale građanima, poljoprivrednicima i ugostitetljima.
Direktor Agencije za bankarastvo FBiH Zlatko Barš rekao je da će federalnoj Vladi predložiti hitne mjere kako bi se zaštitila donirana sredstva, stabilizovao sektor, smanjio broj mikrokreditnih organizacija, što će rezultirati smanjenjem kamatnih stopa.
On je naglasio da će Agencija tražiti da se u mikrokreditnim organizacijama može uvesti prinudna uprava, kao što je to slučaj sa komercijalnim bankama.
Prema pisanju lista, samo dvije mikrokreditne organizacije “LOK” i “Sanrajs” iskazale su ukupni gubitak od 23 miliona KM prošle godine, dok je ovaj sektor za prošlu godinu iskazao gubitak od 40 miliona maraka.
Mikrokreditne organizacije u FBiH, kojih ima 19, plasirale su u zelenaške kredite oko 600 miliona KM.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Gdje su sad one pametne glave koje su mi govorile da je zelenaska kamata od 2% (24 p.a.) mjesecno prevelika. Svi oni koji su podrzavali MKO neka samo pogledaju ove cifre. Zalosno je samo to sto je tako vec 12 godina!!!
Ako su u federaciji plasirali 600 miliona, onda u cijeloj bih ima preko milijardu KM u sivoj ekonomiji, plus pare gastarbajtera koje dodju mimo banaka, plus…….
Neko bi se zaista trebao zamisliti i to bas sad kad su budzetski fondovi otanjili.
Ovo lopovi u MKO i ovaj Barš u Agenciji za bankarstvo su gori od političara. Čovječe koja drskost tvrditi da su “LOK” i “Sanrajs” iskazale gubitak u 2009. od 23 miliona KM, a plasirale novac po stopi od 25% do 37%, koji ih je koštao manje od 6%. Ospice dobijem kada lopovi ovako drsko pokušavaju me ubijediti da su pošteni.Ne mogu da vjerujem da zekutori ne vide da im MKO prikazuju lažne podatke o cijeni para koje dobijaju iz inostranstva i da kao bajagi zbog toga imaju gubitak i sa ovakvim zelenaškim kamatama.I da Barš iz Agencije za bankarstvo to ne vidi. Bagra, sve je sprega, dok svi ugrade svoj procenat, nije ni čudo što jade plaćaju ovolike kamate. Najkrivlja je vlast koja ovo ne rastjera, sa ovakvim podacima niko u svijetu se ne smije usuditi da na to reauguje i reklamira. Ako i nosioci nivlasti nisu saučesnici.