BANJALUKA, Zbog nezaključivanja Međunarodne cestovne konvencije za transport robe (TIR konvencije) BiH trpi velike finansijske gubitke jer njeni prevoznici ne mogu uopšte prevoziti teret u dio evropskih zemalja ili je taj prevoz otežan, tvrde bh. prevoznici.
S olakšanjem su dočekali vijest iz Savjeta ministara BiH, koji je na protekloj sjednici dao saglasnost za zaključivanje sporazuma o garanciji za TIR karnet sa Spoljnotrgovinskom komorom BiH, čime je konačno i stvorena mogućnost da BiH uđe u TIR konvenciju.
“To za prevoznike znači veoma mnogo jer će sada stvari za njih biti mnogo lakše. Više neće biti zadržavanja na šest ili sedam graničnih prelaza i dugotrajnih kontrola robe, koje uzimaju prevoznicima mnogo i vremena i novca”, rekao je Zijad Sinanović, predstavnik Udruženja prevoznika u Spoljnotrgovinskoj komori BiH.
TIR konvencija, između ostalog, znači da će prevoznici na polazištu zapečatiti teretni prostor kamiona po propisima koje je donio TIR, a zatim taj teret, osim u specifičnim slučajevima, više neće biti kontrolisan niti otvaran na carinama do zemlje odredišta.
“Carinici u tranzitnim zemljama samo će provjeravati da li je diran pečat i ako nije, osim u slučajevima posebne sumnje, teretni prostor neće otvarati”, pojasnio je Sinanović.
Zbog nezaključivanja TIR konvencije, bh. prevoznici nisu mogli prevoziti u zemlje poput Ukrajine ili Rusije, kao ni u Tursku, pa su trpili velike finansijske gubitke jer su taj posao radili drugi prevoznici.
“Mnoga preduzeća su takođe trpjela velike gubitke. Recimo ‘Energoinvest’ je imao gubitak zato što nije mogao realizirati izvoz od sedam miliona maraka pošto nije mogao izvoziti u Rusiju jer BiH nije dio TIR konvencije”, naveo je Sinanović.
Savjet ministara je ovlastio Upravu za indirektno oporezivanje (UIO) da Spoljnotrgovinskoj komori BiH da ovlaštenje za izdavanje TIR garancija u skladu s TIR konvencijom. Te garancije potrebne su kako bi carinici u tranzitnim zemljama koje prelaze bh. prevoznici znali da je teret zapečaćen na propisan način.
Pored toga, Spoljnotrgovinska komora će dati i novčane garancije od 50.000 dolara za svaki TIR karnet.
Ratko Kovačević, portparol UIO BiH, rekao je da dosad nije bilo moguće primjenjivanje TIR konvencije u BiH jer nije bilo garantne organizacije kao jamca za izdavanje TIR karneta, kao i u slučajevima nepravilnosti i zloupotrebe u vezi s TIR poslom garantovati za iznos uvoznih i izvoznih dažbina i poreza.
Sinanović je istakao da će TIR karnete moći dobiti svi bh. prevoznici koji ispunjavaju tačno određene uslove i njihov broj neće biti ograničen, kao što je to slučaj, recimo, sa CEMT dozvolama, čiji je broj ograničen.
Maksimalni rok za ispunjavanje svih tehničkih zahtjeva je šest mjeseci, tako da bi bh. prevoznici prve TIR karnete mogli dobiti tokom ljeta.
Dragislav Zarić, jedan od prevoznika, istakao je da TIR konvenciju prevoznici dočekuju s velikim olakšanjem.
“Posebno nas raduje što više neće biti onih dugotrajnih čekanja na granicama. Još nismo upoznati sa svim detaljima, jer je ipak to sada za nas velika novina”, rekao je on.
Sinanović je naveo da će TIR konvencija u BiH značiti mnogo i za međunarodne prevoznike koji imaju TIR karnet i prolaze kroz BiH. Nezavisne N.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.