SARAJEVO, Kanton Sarajevo već neko vrijeme zaostaje u razvoju u odnosu na ostala područja BiH i krajnje vrijeme je da vlasti definišu strategije za popravljanje stanja, upozorili su u ponedeljak predstavnici kantonalne Privredne komore.
“Svi pokazatelji – od industrije, trgovine, šumarstva, preko građevinarstva, izvoza, uvoza do zaposlenosti govore da Sarajevo ima lošije rezultate nego druga područja u BiH. Nismo imali mogućnosti da analiziramo koliko Sarajevo zaostaje za gradovima susjednih država, ali ako zaostaje u FBiH, evidentno je da zaostaje i u poređenju s regionom”, kazao je Kemal Grebo, predsjednik Privredne komore KS.
Upozorio je da je krajnje vrijeme da se sagledaju uzroci ovakvog stanja te naprave srednjoročna i dugoročna strategija razvoja kantona.
“Nije realno, iako smo mnogo radili na pokretanju poljoprivrede, da govorimo o razvoju u pravcu poljoprivrede, pa čak i turizma o kojem smo od Olimpijade mnogo govorili, ali se nije mnogo uradilo. U kantonu je 68.000 nezaposlenih i tako veliki broj jedino se može rješavati kroz poticaj razvoja industrije”, istakao je Grebo, objasnivši da ne misli da će biti građene fabrike u opštini Centar i Titovoj ulici.
“Imamo toliki broj industrijskih zona u kantonu koje su neiskorištene i gdje bi trebalo koristiti postojeću infrastrukturu”, kazao je Grebo i dodao da je bilo pojava da su otvarane nove industrijske zone pored postojećih, a što je rezultat stihijskog razvoja i nepostojanja strategije.
Smatra da je dobro što s radom počinje nova vlada od koje očekuje da počne raditi na razvoju privrede.
Novi ministar privrede KS Rusmir Sendić, kazao je da mu je juče bio drugi radni dan u Ministarstvu i prvi izlazak iz zgrade kantona.
“Činjenica da sam prvo došao u Komoru govori nešto. Insistiraću na osnaženju spone sa Privrednom komorom KS, jer smatram da zajedno možemo bolje djelovati”, kazao je Sendić, istakavši da je svjestan teškog stanja i da je potrebno brzo djelovanje, ali da će mu biti potrebno tridesetak dana da prvo snimi stanje.
Pad proizvodnje
Predstavnici Privredne komore KS Mubera Kadrić i Esad Ibišević kazali su da i pored pozitivnih kretanja u prošloj godini, privreda kantona ne ostvaruje zadovoljavajuće rezultate. Izvoz je veći za 9,2 odsto u odnosu na isti period 2009, ali je to mnogo manje od rasta izvoza na niovu BiH, koji je iznosio 28,2 odsto. Ohrabruje da je povećan izvoz u zemlje članice CEFTA, kao i zemlje u razvoju, posebno Alžir i Libiju.
Industrijska proizvodnja u prvih 11 mjeseci 2010. ostvarila je pad od 1,5 odsto, dok je na nivou FBiH zabilježen rast od 3,4 odsto. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.