BEČ , Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) nije promijenila proizvodne kvote i 12-člani kartel i dalje će tržištu isporučivati oko 25 miliona barela sirove nafte na dan.
Nakon sastanka u Beču, koji je okončan juče ujutro, kartel je saopštio da ostaju bojazni u vezi s rastom svjetske privrede, iako se vide znaci da je ekonomski oporavak na putu. Kartel navodi da se, s obzirom na to da je ponuda na tržištu više nego obilna i da postoje rizici povezani s izuzetno krhkim ekonomskim oporavkom, OPEC složio da ne mijenja proizvodne kvote.
“Moramo biti vrlo oprezni. Ne želimo preduzimati poteze koji bi ugrozili ekonomski oporavak kojem svjedočimo u ovom trenutku”, kazao je generalni sekretar OPEC-a Abdala Salem el Badri i izrazio nadu da će globalna recesija biti okončana u prvom tromjesečju 2010. godine.
Čak i članice OPEC-a poput Irana koje obično zagovaraju smanjenje proizvodnih kvota takođe su podržale inicijativu o zadržavanju dosadašnjih kvota.
“S obzirom na to da je potražnja prigušena, a da su zalihe na visokom nivou, iako postoje određene naznake poboljšanja situacije u svjetskoj privredi, čini se da je zasad bolje pričekati dok se ne vidi dalji razvoj situacije”, zaključio je iranski ministar za naftu Masud Mirkazemi.
Kartel je zaključio da su temelji na tržištu i dalje slabi, iako trenutno barel košta oko 70 dolara, dva puta više nego u decembru prošle godine kada su cijene potonule pod pritiskom globalne finansijske krize, koja je zaustavila svjetsku privredu. Zbog niske cijene nafte OPEC se u decembru 2008. godine odlučio za rekordno smanjenje produkcije od 4,2 miliona barela dnevno u poređenju s nivoom iz septembra.
Rast cijena nafte dobro je došao OPEC-u, koji pokriva 35 odsto svjetskih isporuka tog energenta, ali su ministri za naftu članica kartela svjesni da je tržište kolebljivo i da treba praviti oprezne korake koji neće ugroziti napore za globalni ekonomski oporavak.
Analitičari, koji smatraju da OPEC, isključujući Irak, premašuje utvrđenu proizvodnu kvotu za oko milion barela na dan, ocjenjuju da najveći izazov za kartel predstavlja povećanje zaliha. Kada je o cijeni riječ, Saudijska Arabija, najuticajnija članica kartela, ponavlja da je 75 dolara po barelu fer vrijednost nafte i za potrošače i za proizvođače.
“Postojeće cijene su savršene”, ustvrdio je Ali al Naimi, ministar nafte Saudijske Arabije, najvećeg proizvođača toga kartela.
Neke članice, međutim, dižu tu granicu, pa Kuvajćani kao fer cijenu smatraju 80 dolara po barelu dok iranski ministar za naftu Mirkazemi kaže da je dobra ona cijena koja će proizvođačima dati priliku za nove investicije.
“Uz trenutnu vrijednost dolara i činjenicu da je deprecirao, upitno je da li sada imamo pravu cijenu”, rekao je Mirkazemi.
Umjesto smanjenja proizvodnje ministri će se založiti za veće poštovanje odluke o manjoj produkciji iz decembra prošle godine donesenoj s ciljem da se podstakne rast u to vrijeme niske cijene nafte.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.