BEOGRAD, Penzijskom fondu Srbije najvjerovatnije nikada neće biti vraćen dug od rekordnih 170 milijardi dinara koji se nakupio tokom posljednje decenije. Prema objašnjenju Dragane Kalinović, direktorke Fonda PIO, najveći dio ovih para duguju firme koje “nisu naplative”.
– Na osnovu izvještaja Poreske uprave jasno je da su većinu duga napravila preduzeća koja su u stečaju ili su u procesu privatizacije ili nekom reprogramu, a od njih se, ni po zakonu, ne može uzeti novac – rekla je Kalinović. – Samim tim, mali je procenat naplativosti duga, a nije teško zaključiti koliki je to gubitak za Fond.
Ovaj negativni bilans je rezultat loše naplativosti doprinosa. Pošto je godinama unazad (pa čak i danas) poslodavcima tolerisano neplaćanje obaveza prema svojim radnicima, pa tako i Penzijskom fondu, rukovodstvo smatra da je neophodno promijeniti politiku sakupljanja i preraspodjele para. Osim što će se dio problema riješiti uspostavljanjem Centralnog registra, kojim bi se bolje kontrolisala naplata doprinosa, stručnjaci za finansije Fonda PIO predlažu i drugo rješenje.
– Fond danas polovinu svojih prihoda dobija iz državne kase što je nedopustivo – ocjenio je Ivan Mimić, načelnik sektora za finansijske poslove – Bilo bi sasvim razumno da se umjesto od transfera koje mu daje država, Fond finansira od sopstvenih prihoda.
Mimić rješenje vidi u podizanju stope doprinosa, odnosno u drugačijoj raspodjeli već prikupljenog novca.
– Nedopustivo je da se poslodavci ili radnici još više opterete nekim dažbinama, ali je moguća drugačija preraspodjela.Tako bi se mogao smanjiti porez na zarade, a podići stopa doprinosa. Time bi država manje para izdvajala za Fond koji bi, pak, direktno sakupljao novac u svoju kasu.
Kolika bi ta stopa trebalo da bude još se ne predlaže, ali u Fondu podsjećaju da se sa stručnjacima ove institucije nikada nisu konsultovali oni koji su je podizali i smanjivali. A oscilacije su primjetne što pokazuje i podatak da je stopa doprinosa u 2000. godini iznosila 32 odsto, a danas je 19,6 odsto.
U Penzijskom fondu zato napominju da je neophodno naći načina da se reformišu izvori finansiranja i dodaju da, bez obzira na negativne trendove, novca za isplatu penzija još ima. Rukovodstvo je procjenilo da će tokom ove godine za isplatu penzija i ostalih davanja biti potrebno oko 486 milijardi dinara, i ovaj je novac već obezbijeđen.
Krizno vrijeme
Zaposleni u Fondu PIO se sjećaju vremena kada su zahvatanja iz državne kase za račun Fonda bila daleko manja.
– U kriznim devedesetim, od ukupnih prihoda Fonda samo 15 odsto su činile državne dotacije, a to je bilo najgore vrijeme i ipak smo nekako uspjevali da se finansiramo – objašnjava Mimić. – Danas je u budžetu Fonda čak 48 odsto državnih para. Novosti