BEOGRAD, Sve zemlje u regionu kasne sa izlaskom iz ekonomske krize, a jedino u zemljama gdje je još prisutan “medeni mjesec nacionalizma” građani smatraju da im zemlja ide u dobrom pravcu, iako to nije realno tako – rekao je direktor beogradske agencije za istraživanje javnog mnjenja “Ipsos stratedžik marketing” Srđan Bogosavljević.
Na okruglom stolu o standardu građana Srbije u odnosu na zemlje regiona on je pojasnio da je riječ o Crnoj Gori, gdje još uvijek postoji zadovoljstvo građana što je zemlja postala nezavisna, u Makedoniji, gdje se javlja želja za jačanjem nacionalnog identiteta, i u BiH.
“U tri najznačajnije zemlje u regionu – Hrvatskoj, Srbiji i Sloveniji, narod brine isključivo o ekonomiji i smatra da bi prioritet države trebalo da budu ekonomske teme”, kaže Bogosavljević.
On je naveo da, kada se uporede ekonomski pokazatelji zemalja u regionu, može se konstatovati da “još nema napretka”, a stanovništvo svih zemalja smatra da bi njihove države trebalo da se bavi temama kao što su nezaposlenost, životni standard, plate, siromaštvo…
Bogosavljević je ocijenio da sve zemlje u regionu kasne sa izlaskom iz krize dodajući da u većini zemalja dolaze izborne godine, te je vrlo vjerovatno da će u mnogim zemljama doći do promjene vlasti.
U Srbiji je u prošloj godini bez posla ostalo oko 300 000 ljudi, što je 13 odsto domaćinstava u kojima je bar jedan član ostao bez posla, pa zabrinjava što otpuštanje bar jednog člana domaćinstva praktično znači približavanje cijelog domaćinstva granici siromaštva.
Okrugli sto “Kako se živi u Srbiji u odnosu na zemlje okruženja” održan je u organizaciji agencije Tanjug.