Kasni sjetva ozimih kultura

MODRIČA, Modrički poljoprivredni proizvođači do danas su obavili sjetvu ozimih kultura na oko 750 hektara što je tek 30 odsto od planiranih 2 528 hektara, izjavio je Srni šef opštinskog Odjeljenja za poljoprivredu Jovo Mišić.

“Ukupne planirane površine predviđene za ovogodišnju jesenju sjetvu pšenice, ječma, zobi i tritikala veće su u odnosu na prošlogodišnje za 1 182 hektara ili 47 odsto. Loše vrijeme je osnovni razlog zbog kojeg kasni sjetva i zbog čega će biti teško ralizovati plan koji je prošle sedmice usvojila Skupština opštine Modirča”, rekao je Mišić i istakao da zbog loših vremenskih prilika kasni i berba kukuruza.

Prema njegovim riječima, tradicionalno i ove jeseni planirano je da se najveće površine zasiju pšenicom, ukupno 1 500 hektara, što je za 630 hektara ili 42 odsto više od prošlogodišnje sjetve.

Ječmom bi trebalo da bude zasijano 720 hektara, a lani je bilo 403 hektara, tritikalama 250 – prošle godine 20 hektara, djetelinama i travama 20 ili pet hektara više nego lani, zobi 30 – prošle godine 35 hektara, te povrćem tri hektara kao i lani.

Mogući razlog za planirano povećanje sjetvenih površina je rast cijene brašna kao i očekivana veća potražnja pšenice u narednoj godini zbog zabrane izvoza koje su usvojile Ukrajina, Rusija i Mađarska.

Mišić smatra da su ovogodišnje poplave, koje su zahvatile više od 60 odsto teritorije Modriče, uništile ili značajno smanjile rod kukuruza zbog čega su poljoprivrednici prinuđeni da siju veće površine pod ječmom kako bi u provoj polovini naredne godine obezbjedili dovoljne količine stočne hrane.

Za sjetvu ove godine biće potrebno 420 tona sjemenske pšenice, 180 tona ječma, 63 tone sjemena tritikala, pet tona zobi, kao i 1 011 tona NPK đubriva, 758 tona vještačkog đubriva KAN, te više od 200 000 litara goriva D-2.

Pročitaj više:  Počeli radovi na HE Vranduk

Prema trenutnim cijenama repromaterijala i usluga sjetve, poljoprivrednike koji posjeduju vlastitu mehanizaciju sjetva će koštati 1.658,40 KM po hektaru, a oni koji nemaju mehanizaciju 1 818 KM po hektaru.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts