Katanac na 18.525 radnji

BEOGRAD, U prvoj polovini godine katanac na firmu stavilo je 1.687 privrednih društava i skoro 11 puta više preduzetničkih radnji – 18.525. I pored velikog broja onih koji su odustali od posla, broj „preživjelih“ je još veći. Poslije prvih šest mjeseci u Srbiji posluje 113.688 preduzeća – 3.407 više nego na kraju prošle godine i 225.389 radnji – 2.713 više.
Ako je suditi po broju zatvorenih, situacija je najgora u – trgovini. Kao i prethodnih godina iz ove oblasti je izašlo najviše privrednika. U slučaju privrednih društava – 231, a među preduzetnicima – 1.350.
U Privrednoj komori Srbije napominju da mnoga preduzeća faktički ne rade, ali papirološki nisu zvanično ugašena. Za gašenje preduzeća im je potrebno mnogo više sredstava nego za osnivanje, a preduzetnici koji nemaju sredstava za poslovanje, nemaju ni za gašenje.
– Mnoge trgovine su zapale u nelikvidnost, a neke su počele da se prilagođavaju i da u dogovoru sa dobavljačima otvaraju prodavnice sa jeftinom robom, koja je pristupačna većem broju ljudi – objašnjava Gordana Hasimbegović, sekretar Udruženja za trgovinu PKS. – Suočavaju se sa manjim prometom zbog krize, povećanjem cijena proizvoda, padom životnog standarda i kupovne moći. Mali trgovci imaju i konkurenciju velikih trgovinskih lanaca, koji nude znatno niže cijene i imaju bolje uslove u nabavci i naplati. Zakup lokala je visok, a zarada je zanemarljiva kada se odbiju troškovi zakupa lokala, poslovanja i plate radnika. Male komšijske radnje će i dalje funkcionisati, ali se moraju prilagoditi trendovima, lokaciji i konkurenciji, naravno uz podršku države.
I redosljed ostalih djelatnosti, kao da je preslikan od prošle godine. Druga na listi ugašenih preduzeća je – ostale poslovne aktivnosti, slijede konsalting i menadžment poslovi, grubi građevinski radovi i prevoz robe u drumskom saobraćaju.
Preporuke
Privredna komora Srbije smatra da se određenim mjerama može obijezbediti opstanak samostalnih trgovinskih radnji. Treba im obezbijediti finansijsku pomoć u vidu povoljnih kredita, ili poreskih stimulansa unapređenja poslovanja. Predlažu stvaranje lokalnih i regionalnih preduzetničkih fondova za opšte i specifične namjene ulaganja u STR.  Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts