BANJALUKA, Prema podacima Administrativne službe grada, na području grada tokom prošle godine odjavljene su 654 radnje. Katanac na svoje objekte stavili su vlasnici 334 prodavnice, 165 ugostiteljskih, 68 zanatskih, 50 samostalno-trgovinskih radnji.
Izjavio je ovo za “Glas Srpske” portparol Administrativne službe grada Milenko Šajić.
– Nije bilo samo odjavljivanja. U istom periodu Odjeljenje za privredu Administrativne službe grada izdalo je 690 odobrenja za rad – pojasnio je Šajić.
Predsjednik Asocijacije samostalnih trgovaca banjolučke regije Bogdan Marjanović je istakao da postoje različiti razlozi za smanjenje broja radnji, ali kao jedan od najznačajnijih navodi otvaranje mnogobrojnih tržnih centara na području grada.
– Dugogodišnja ekspanzija velikih marketa ugrozila je opstanak malih preduzetnika, jer svojim radom smanjuju posao i zaradu samostalnih trgovačkih radnji. Dakle, slabo poslovanje, a u pojedinim slučajevima zdravstveni problemi, najčešći su razlozi odjavljivanja radnji – rekao je Marjanović.
Marjanović dodaje da se u sljedećem periodu može očekivati novi porast zatvaranja prodavnica.
– Iz neposrednog razgovora sa prodavcima saznao sam da će uskoro veći broj vlasnika radnji biti primoran da zaključa i odjavi svoje prodavnice, jer se više ne mogu nositi sa konkurencijom – rekao je Marjanović.
Banjolučanin Mirko Vasić kaže da je bio prinuđen da zatvoriti kafić, jer je promet bio slab, a prihodi nisu mogli da pokriju rashode.
– Ekonomska kriza je prisutna u svim oblastima, pa tako i u oblasti ugostiteljstva. Ljudi radije idu tamo gdje mogu jeftinije da prođu. Dosta toga zavisi i od lokacije. Manje atraktivna mjesta u gradu nisu posjećena. Zato se zatvaraju i frizerski saloni, ugostiteljski objekti, radnje sa starim zanatima, jer su takve stvari danas sve manje potrebne Banjolučanima. Ono što ne može da se kupi u nekom marketu ima na pijaci ili u kineskim radnjama – požalio se Vasić.
Milana Simović iz Borika kaže da se, kada krene u kupovinu, radije odluči za neki od mega-marketa, jer joj je tu sve nadohvat ruke.
– Pored nižih cijena, u ovim marketima postoji i čitav niz radnji sa zanimljivim sadržajima. Tu su frizerski saloni, kozmetičari… – rekla je Simovićeva.
Tezge
Iz banjolučke “Tržnice” kažu da je tokom prošle godine došlo do manjeg pada iskorištenosti tezgi, dok su sa ovogodišnjim iznajmljivanjem veoma zadovoljni.
– Ove godine dati su određeni popusti za iznajmljivanje prostora, da bi se lakše prevazišla nastala ekonomska kriza i smatramo da je to razlog što nije došlo do većeg broja odjavljivanja radnji – rekla je rukovodilac sektora marketing ovog preduzeća Dragana Marković. Glas Srpske