BIJELJINA, Raport sa bijeljinske kvantaške pijace glasio bi “da je ponuda zdrave hrane velika, da je rijetko ko kupuje, a da je neprodatu, prije nego što počne da truli, povrtlari bacaju u kontejnere i na smetlišta”.
– Vrećicu svježih krastavaca sa semberskih njiva nudimo za jednu marku, a u velikim marketima uvozni krastavci se prodaju za 1,20 maraka po kilogramu. Većina domaćina za sjetvu povrća uzela je kredite, ali se one ne mogu otplatiti ako se na sitno skuplja marka po marka – kaže povrtlar iz Velike Obarske Lazo Blagojević.
Na kvantašku pijacu u Bijeljini svakodnevno stiže na desetine vagona sezonskog povrća krastavaca, boranije, luka, kupusa, graška i drugog povrća, ali se malo šta proda.
– Cijene su deprimirajuće, pa se ne može govoriti o prodaji povrća nego o poklanjanju. Više ne vrijedi dovoziti ovu kvalitetnu hranu, jer se prave samo novi troškovi. Nema nikoga da nas zaštiti ili pomogne – gotovo očajno govori povrtlar iz Ostojićeva Drago Ilić.
Kupci su, uglavnom, iz Federacije BiH, koji diktiraju cijene povrća. Kupe pred veče po koji kamion povrća i odvoze ga, zato zabrinuti semberski poljoprivrednici crnohumorno kažu da bi opština Bijeljina trebalo da tim nakupcima nabavi desetak novih šlepera kako bi oni onda mogli uzimati više hrane.
– Semberija bi povrćem mogla lako da prehrani svu Republiku Srpsku i Federaciju BiH, ali u velikim trgovinama prodaje se isključivo uvozno povrće, skuplje i ništa bolje od našeg. Danima sjedim na pijaci i ništa ne prodajem. Nemam gotovine ni kiflu da kupim, pa gladujem. Jedino mi je preostalo da počupam krastavce i da, možda, zasadim neko kasnije povrće – kaže povrtlar Živan Kojić iz Donjeg Crnjelova.
Mlado povrće ne može dugo da stoji u gajbama i vrećama, jer se brzo kvari. Uz to njegov teret zbog dugog čekanja oštećuje prikolice i vozila u kojima se nalazi.
Malo je ko očekivao da će biti ovako slaba prodaja ranog povrća u Semberiji. Poljoprivrednici su se nadali da će taj posao biti veći, ali sada su u novim nevoljama zadužili su se a ne mogu da zarade da bar otplate kredite.
Draško Škorić iz sela Novi ima stalnu mušteriju u okolini Teslića, ali je juče bio prinuđen da vrećicu krastavaca od deset kilograma proda za dvije marke.
A na kvantašku pijacu pristižu nove količine hrane. Za koga?
Jedan od rijetkih mušterija Ivan Despotović iz Bijeljine ističe da ima veliko povjerenje u semberske povrtlare.
– Poljoprivrednici iz Semberije su veliki stručnjaci u proizvodnji svih vrsta povrća, a da se pridržavaju uputstava agronoma u korišćenju hemijskih sredstava za zaštitu bilja, zato bez sumnje u kvalitet proizvoda uvijek kupuje na pijaci – rekao je Despotović.
Dnevnice 30 maraka
Poljoprivrednik Slavko Mišić iz Balatuna kaže da je očajan, jer će sve što je uzgojio završiti u kontejneru. On je dodao da su pomoćni radnici u boljem položaju od proizvođača.
– Posadio sam šest dunuma ranog kupusa. Roba je prvoklasna, ali nisam prodao nijednu glavicu. Jeftinije mi je da sav kupus zaorem nego da ga dovozim na pijacu. Više zarade pomoćni radnici, oko 30 maraka na dan, nego ja kao proizvođač kupusa – kaže Mišić. Glas Srpske