PEKING, Kina je intenzivirala carinsku kontrolu robe koja se izvozi u Japan i uvozi iz te zemlje, što je usporilo trgovanje, a sve to je posljedica spora oko pritvaranja kapetana kineskog ribarskog broda u blizini spornih ostrva, na koja obe zemlje polažu pravo.
Zaposleni u špediterskim firmama iz Šangaja i Šenžena, luke u blizini Hongkonga, naveli su da su carinici, koji obično pregledaju dva do deset odsto robe, ove sedmice počeli da pregledaju čak 95 odsto robe koja prelazi granicu, prenijela je agencija AP.
“Obično je za carinjenje potreban jedan ili dva dana, ali se taj period sad produžio na nedelju dana”, izjavila je Meri Deng, direktorka špediterske firme “Šenžen Hjun Jang internešenel”, koja se bavi carinskom dokumentacijom pošiljaka kineskog namještaja, odjeće i ostale robe namijenjene izvozu u Japan.
Portparol kineske Carinske uprave je negirao da je roba koja se izvozi ili uvozi iz Japana podvrgnuta strožoj carinskoj kontroli nego ranije.
Zvanični Peking je oštro reagovao kad je 8. septembra pritvoren kapetan kineskog ribarskog broda poslije sudara sa dva čamca japanske obalske straže u blizini sporne grupe ostrva u Istočnokineskom moru, koje kinezi zovu Diajous, a japanci Senkakus. Tanjug