PEKING, Kina je danas odbacila optužbe SAD i Evropske unije (EU) da vrši restrikcije u izvozu sirovina narušavaju međunarodne trgovinske propise.
U reagovanju zvaničnog Pekinga se ukazuje da su navedene mjere u skladu s regulativom Svjetske trgovinske organizacije (STO).
EU i SAD su u utorak saopštile da podnose tužbu u STO zbog kineskih izvoznih restrikcija za neke sirovine, koje se koriste u izradi čelika, automobila, mikročipova, aviona i drugih proizvoda, uprkos obećanju Pekinga, prilikom priključenja STO 2001. godine, da će eliminisati poreze i takse na eksport.
Taj postupak pred STO je pokrenut u vrijeme kada Vašington i Brisel žele saradnju sa Kinom, zbogu izvlačenja svjetske privrede iz tekuće krize.
Ta tužba bi mogla postati još jedna smetnja u odnosima tri velike trgovinske sile, uporedo s nedavnim nesuglasicama oko kineske modernizacije vojne industrije i kontrole Interneta, ocjenjuje agencija Rojters u izvještaju iz Pekinga.
Kinesko ministarstvo trgovine je u prvom zvaničnom komentaru odbacilo navedene žalbe SAD i EU, ali je predočilo da će nastaviti s konsultacijama koje se zahtjevaju u okviru propisa STO.
“Glavni cilj takve kineske izvozne politike je zaštita čovekove okoline i prirodnih resursa. Kina smatra da je takva njena politika u skladu s propisima STO”, navedeno je u saopštenju ministarstva.
EU i SAD su se žalile da Kina ograničava strani pristup njenim sirovinama, kao što su boksit, koks i mangan, čime sopstvenoj industriji daje neopravdanu prednost.
Takvo ograničenje izvoza pomenutih sirovina, ( Kina je vodeći svjetski proizvođač tih proizvoda), pogađa strane fabrike aluminijuma, čelika i drugih proizvoda i podstiče rast cijene tih strateški važnih proizvoda na svjetskom tržištu i istovremeno utiče na smanjenje cijena za domaće, kineske, proizvođače.
Kina je, inače, juče regovala kontratužbom u STO, žaleći se na američke propise koji pogađaju uvoz kineskih živinarskih proizvoda . Peking je zatražio da služba STO za razrješavanje nesporazuma oformi sudijski panel koji će ispitati taj slučaj i donijeti presudu.
Osnivanje panela je zatraženo pošto Kina nije uspjela da razrješi taj nesporazum sa SAD putem konsultacija koje su otpočele nakon što je Peking sredinom aprila pokrenuo taj slučaj pred STO.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.