LONDON, Kina je od početka globalne privredne krize ostvarila impresivne ekonomske rezultate, a SAD nisu, piše londonski “Gardijan” i pita se da li se i zbog toga Peking ne libi sve oštrije konfrontacije sa Vašingtonom ne samo oko otvorenih pitanja u ekonomskoj već i u političkoj sferi?
List ocjenjuje da je samo prije godinu dana Kina s optimizmom očekivala novu eru saradnje sa Amerikom, nakon što su na njeno čelo došli multilateralisti Barak Obama i Džozef Bajden.
Dvije zemlje se, međutim, u posljednje vrijeme sve više sukobljavaju ne samo po pitanju Tajvana i Tibeta, već i oko uloge vodećeg internet pretraživača, američke kompanije “Gugl” u Kini, klimatskih promjena i niza drugih ekonomskih pitanja, ukazuje “Gardijan”, a prenosi londonska radio i tv stanica Bi-Bi-Si (BBC).
Londonski dnevnik podsjeća da su dvije trećine kineskih deviznih rezervi, vrijednosti oko 2,3 biliona dolara, kada se iskaže u američkoj valuti. To znači, dodaje “Gardijan” da bi Peking teoretski mogao da izazove kolaps američke valute i svjetskih berzi, a time i novu globalnu recesiju.
Kome bi, međutim, Kina tada prodavala svoju robu, pita se “Gardijan” i navodi da to sigurno ne bi bile više SAD i Evropa.
Ključni ekonomski interes Kine je da nastavi finansiranje američkog zaduživanja, odnosno kupovinu dužničkih hartija ministarstva finansija SAD, tvrdi “Gardijan”, uz opasku da je zbog toga američko-kinesko sučeljavanje strogo ograničeno.
Amerika i Kina zapravo ne mogu jedna bez druge, zaključuje britanski list komentarišući aktuelna sučeljavanja Pekinga i Vašingtona.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.