PEKING – Pokušavajući ojačati svoju poziciju u regiji, Kina se prijavila za pridruživanje ključnom Azijsko-pacifičkom trgovinskom sporazumu.
Ovaj potez dolazi dan nakon što je objavljen historijski sigurnosni sporazum između SAD-a, Velike Britanije i Australije.
Pakt koji je na kraju postao Sveobuhvatni i progresivni sporazum o transpacifičkom partnerstvu (CPTPP) stvorile su Sjedinjene Američke Države radi suprotstavljanja kineskom utjecaju. Međutim, bivši predsjednik Donald Trump povukao je SAD iz nje 2017. godine.
Kineski ministar trgovine Wang Wentao rekao je da je druga najveća svjetska ekonomija podnijela zahtjev za pridruživanje sporazumu o slobodnoj trgovini u pismu novozelandskom ministru trgovine Damienu O'Connoru, jer Novi Zeland djeluje kao administrativno središte pakta, piše BBC.
Wang i O'Connor su zatim održali telefonsku konferenciju na kojoj su razgovarali o sljedećim koracima nakon podnošenja kineske aplikacije, saopćilo je kinesko ministarstvo trgovine.
Prvobitno Transpacifičko partnerstvo (TPP) promovisao je tadašnji predsjednik Barack Obama kao ekonomski blok za osporavanje sve moćnije pozicije Kine u azijsko-pacifičkom regionu.
Nakon što je Trump povukao SAD iz dogovora, Japan je vodio pregovore o stvaranju onoga što je postalo CPTPP. CPTPP je 2018. godine potpisalo 11 zemalja, uključujući Australiju, Kanadu, Čile, Japan i Novi Zeland.
U junu je Velika Britanija formalno započela pregovore o pridruživanju CPTPP-u, dok je Tajland također najavio interes za pridruživanje sporazumu.
Pridruživanje CPTPP-u bilo bi značajno pojačanje za Kinu, posebno nakon što je u novembru potpisala drugačiji sporazum o slobodnoj trgovini sa 14 zemalja – nazvan Regionalno sveobuhvatno ekonomsko partnerstvo (RCEP).
RCEP je najveći svjetski trgovački blok, a njegove članice su Južna Koreja, Kina, Japan, Australija i Novi Zeland.
Kineska najava da se zvanično prijavila za pridruživanje CPTPP-u dolazi dan nakon što su Velika Britanija, SAD i Australija pokrenule historijski sigurnosni pakt, što se smatralo nastojanjem da se suprotstavi utjecaju Pekinga u azijsko-pacifičkoj regiji.
Takozvani Aukus pakt omogućit će Australiji da prvi put izgradi podmornice na nuklearni pogon, koristeći tehnologiju koju pružaju SAD i Velika Britanija.
Dogovor, koji će obuhvatiti i umjetnu inteligenciju i druge tehnologije, najveće je odbrambeno partnerstvo Australije u posljednjih nekoliko decenija, kažu analitičari. Klix.ba