VAŠINGTON, U Bjelorusiji vlada besparica. Vlada ne plaća struju koju uvozi iz Rusije, a Kremlj na to odgovara prekidanjem izvoza električne energije.
Strategija Moskve je jasna: pritisak na Bjelorusiju treba da privoli Minsk na rasprodaju državnih preduzeća, među kojima je glavni trofej Belaruskali – jedna od najvećih fabrika potaše, važnog sastojka vještačkog đubriva, javlja Glas Amerike.
Kupovinom te fabrike, zaključuje američki radio, Rusija bi postala proizvođač polovine ukupne proizvodnje đubriva u svijetu u trenutku kada planetom vlada sve veća nestašica hrane.
Usred tih planova u Minsk su stigli predstavnici kineskih državnih firmi koji nude da otkupe dio Belaruskalija pod povoljnijim uslovima.
Kina, koja širom svijeta traga za sirovinama, sve češće ulazi u prostor koji Moskva odavno smatra isključivo ruskom sferom interesa. Međutim, po riječima ruskog političkog komentatora, Konstantina fon Egerta, Kremlj ne želi da se izjašnjava protiv kineskog prodora u Bjelorusiju, nekadašnju uzornu republiku Sovjetskog Saveza.
„Rusi nisu naročito zadovoljni time, ali prelaze preko toga ćutke, jer ništa ne mogu da preduzmu. Moskva sve više gubi uticaj u bivšim sovjetskim republikama“, kaže fon Egert.
Ekspert za Aziju u bjeloruskom Ministarstvu inostranih poslova, Leonid Batjanovski, kaže da Minsk nije zainteresovan da stvara konflikt između Rusije i Kine. „Razvijanje veza sa Kinom, ne znači da je to namjerno usmjereno protiv bilo koga“, kaže Batjanovski.
SAD i evropske zemlje ne ulažu mnogo u Bjelorusiju, najviše zbog neizvjesnog statusa privatne svojine u toj zemlji kojom 17 godina vlada isti čovjek. U međuvremenu, Peking je izdvojio milijardu dolara kredita za izgradnju niza projekata u Bjelorusiji.
Batjanovski precizira da je riječ o opravci puteva, elektrifikaciji željeznice, građevinskim radovima, kao i o stvaranju bjelorusko-kineske industrijske zone. Tanjug