PEKING, Kina je danas zatražila da članice evrozone preduzmu odlučne mjere za rješavanje tekuće duzničke krize, jer će u suprotnom biti ugroženo jedinstvo te monetarne grupacije. Zvanični glasnik Komunističke partije Kine (KPK) Jenmin Jibao u redakcijskom osvrtu navodi da je zvanični Peking veoma zainteresovan za rješavanje dužničke krize u evrozoni, jer najmnogoljudnija zemlja svijeta ima, između ostalog, znatne investicije u zemljama koje čine tu monetarnu uniju.
“Evropa je sada u ključnom trenutku svoje istorije. Stoga mora da pokaže veliku mudrost, veliku hrabrost i veliku odlučnost i krene u akciju”, navedeno je u listu za koji se smatra da pruža direktne informacije o politici i gledištima KPK, vodeće sile u toj zemlji, prenosi Tanjug
Kineski glasnik ukazuje, osim toga, da bi dalje oklijevanje u rješavanju dužničke krize u evrozoni moglo tekuću tešku situaciju da učini još gorom, a ukoliko prave odluke ne budu donesene na vrijeme, tada će biti neminovan izlazak dugovima opterećih zemalja iz sistema zone evra.
Analitičari procjenjuju da je Kina, druga najveća nacionalna privreda na svijetu, do sada uložila oko četvrtinu svojih deviznih rezervi “teških” 3,2 biliona (hiljade milijardi) dolara u sredstva izražena u evrima, pa otuda i sve veća bojazan vlasti u Pekingu od mogućih posljedica kraha evrozone.
Kineska vlada je, inače, prošlog mjeseca zvanično saopštila da podržava napore Evropske unije za reglisanje krize u zoni evra, ali je zatražila od Brisela da dogovorene mjere sprovodi bez odgađanja.
Premijer Wen Jiabao je tokom septembra više puta slao poruke podrške, ali i upozorenja, evrozoni, ukazujući na spremnost Pekinga da i dalje ulaže u otkup vladinih obveznica dugovima opterećenih članica “Eurolanda”, ali pod uslovom da grupacija hitno preduzme prave mjere za regulisanje dužničke krize.
U natpisima glasnika kineskih komunista se ističe, između ostalog, da postoje velike razlike u snazi ekonomija evrozone, a posebno je to uočljivo između država sa sjevera i juga Evrope, pa stoga postojeći plan za rješenje dužničke krize neće biti lako ostvariv. Ukoliko se plan za spas dugovima ugroženih članica evrozone ne realizuje, postoji opasnost da problemi postanu još veći i teže rješivi, zaključio je kineski list.