PEKING, U vrijeme svjetske ekonomske krize privreda Kine bilježi snažan rast. Stimulativni paket od 586 mijilardi dolara i politika lako dostupnih kredita, Kini su pomogli da krizu prođe što bezbolnije.
Kina bilježi snažan privredni rast i u vrijeme svjetske ekonomske krize. Kako kažu zvaničnici ništa ih neće spriječiti da nastave tim putem i sa treće pozicije, postanu druga svjetska ekonomija.
Stopa ekonomskog rasta za ovu godinu određena je na osam odsto, stopa inflacije na tri odsto, a biće otvoreno devet miliona radnih mjesta.
Stimulativni paket vrijedan 586 milijardi dolara za oporavak privrede i politika lako dostupnih kredita, Kini su pomogli da krizu prođe što bezbolnije. Ovo je kažu presudna godina za održanje stalnog i brzog ekonomskog razvoja i ubrzanje privrednih reformi. Zato neće odustati od formule koja se pokazala uspješnom.
“U ovim neuobičajno složenim okolnostima naši su građani stekli još jače samopouzdanje , direktno se suočili s problemima, uporno radili i mirno odgovorili na posljedice globalne ekonomske krize. Mi smo prvi na svijetu to uspjeli”, kaže kineski premijer Ven Đabao.
Ipak, kineski premijer nije potpuno zadovoljan, smatra da daleko više stanovnika mora da osjeti blagodeti prosperiteta zemlje.
Najavljuje veća izdvajanja za obrazovanje, zdravstvo i socijalnu zaštitu. Posebno ga brine sve veći jaz između bogatih i siromašnih, jer je to pretnja jedinstvu društva.
Kina će svoj novac držati na stabilnom kursu i inflaciju pod kontrolom.
Kako bi znali da li su na pravom putu, zvaničnici u Pekingu traže od građana i medija da kritikuju i nadgledaju rad Vlade.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
komunističko savršenstvo , socijalna pravda za sve – svi nose isti teret i isti uspjeh podjednako,tom ese teži u komunističkim zemljama ,međutim u većini slučajeva se ne stiže na cilj zbog raznoraznih smicalica konkurencije iz tzv demokratije kapitalizma .SAMO JOŠ KINA opstaje na zadatom putu….
@socijalna pravda
hahahah, svaka cast na komentaru. Ti si iz nekog naftalina izronuo.. Respekt 🙂
@socijalna pravda
nije mi jasno da li stvarno tako milis ili je ovo sto si napisao neka vrsta ironije? Izvini, ali ako tako mislis, onda ti ne poznajes Kineski sitem, veoma izrzenu klasnu razlicitost u Kini…
Ono sto je meni zapalo za oko je nacin na koji se Kinezi bore protiv recesije, a to je izmeedju ostalog LAKO DOSTUPNI KREDITI. To je veoma znacajno za cjelukupan sistem u BiH. Nazalost kod nas se banke ponasaju kao da cijela privreda postoji zbog njih…
Gdje su ovi bankari sto daju kojekakve komentare na ovom portalu, sto ovov ne procitaju?
Mnogo toga bi mogli naučiti od Kineza, i mi i čitav Zapad.
A mi pokušavamo implementirati zapadna “rješenja” koja su se čak i kod njih samih pokazala kao neefikasna. Pri tome to radimo tako loše da nemamo nikavu šansu da nešto dobro postignemo.
Pohlepa Zapada u kombinaciji sa licemjernim “moralom” će uništiti i njih, a još više sve one koji ga pokušavaju slijepo slijediti iz bilo kojih razloga.
Impresionira me kinesko “obuzdavanje” rasta na 8% godišnje iako bi mogli vrlo lako imati ekspanziju i bar 15%. Ameri bi na njihovom mjestu bez imalo skrupula pregrijali ekonomiju, strpali lovu u džep, a onda ostavili da poreski obveznici (sirotinja) plaća za njihove greške i nezajažljivu pohlepu. I još bi pričali kako je zapadnih sistem vrijednosti human, za razliku od drugih…
Kinezi su sa na sebi svojstven način spojili nespojivo, našli neku svoju mješavinu socijalizma i kapitalizma. Možemo misliti o njima šta god hoćemo, ali je činjenica da su svakim danom sve jači i sve bogatiji. I dok Ameri misle da će čitav svijet propasti jer je kod njih kriza, Kinezi idu svojim putem…