PEKING, Kineski bruto domaći proizvod (BDP) bio je još prošle godine veći od američkog, tvrdi saradnik Patersonovog instituta za međunarodnu ekonomiju Arvind Subramanian.
U analizi objavljenoj na internet sajtu Instituta, on navodi da je Kina lani ostvarila BDP od 14,8 biliona (hiljada milijardi) dolara, računato prema indeksu kupovne snage, dok je isti pokazatelj za SAD u 2010. bio nešto niži – 14,6 biliona dolara.
Najnovije procjene stručnjaka Međunarodnog monetarnog fonda pokazuju, međutim, da je prošlogodišnji BDP u SAD, mjeren na osnovu tržišne vrijednosti američke valute, bio vrijedan 14,6 biliona dolara, prema 5,7 biliona u Kini.
Računice MMF pokazuju, osim toga, da ako se primeni obračun na osnovu indeksa kupovne snage tada prošlogodišnji kineski BDP premašuje sumu od 10 biliona dolara, što je ipak osjetno manje od sume koju navodi Subramanian.
Subramanian navodi, u svojoj najnovijoj analizi, da Kina “namjerno umanje vrijednost svog BDP-a” zbog tri osnovna razloga.
Kao prvo, prikazivanjem nižeg od realno ostvarenog rasta, Kina i dalje može da demonstrira cijelom svijetu visok tempo rasta svoje ekonomije, što ima važan psihološki uticaj, a ukazuje i na sposobnost rukovodstva u Pekingu, tvrdi ekspert Patersonovog instituta.
Drugi razlog koji nagoni Kinu da “iskrivljuje” vrednost svog BDP-a naniže Subramanian vidi u tome što se na taj način bitno smanjuju i obaveze Pekinga prema raznim međunarodnim finansijskim organizacijama, uključujući MMF i Svjetsku banku.
Kina je zainteresovana da snižava vrijednost svog BDP-a i zbog toga što bi, u slučaju da primjenjuje metod indeksa kupovne snage, imala još potcenjeniji kurs svoje valute juana i to bi dodatno pojačalo trvenja sa SAD i drugim velikim trgovinskim partnerima.
Vašington već godinama zahtjeva od Pekinga da revalvira juan za 40 odsto, za koliko se smatra da je kineska valuta potcjenjena u odnosu na dolar, što Kini, prema ocjeni administracije SAD, daje “nefer trgovačku prednost”.