ZAGREB, Kineska delegacija je tokom boravka u Hrvatskoj iskazala interesovanje za poslovnu saradnju, te mogućnosti ulaganja u oblastima energetike i transporta, a na Hrvatsko-kineskom poslovnom forumu održani su i poslovni sastanci tridesetak hrvatskih, te 12 kineskih preduzeća i institucija.
Direktorka Sektora za međunarodne odnose Hrvatske privredne komore Sunčanica Skupnjak Kapić rekla je da je Kina, kao najmnogoljudnija zemlja i druga po veličini ekonomija u svijetu, interesantno i važno tržište za hrvatske privrednike.
Kina je sedmi najznačajniji partner Hrvatske i vodeći privredni partner izvan Evrope koji čini 4,6 odsto u ukupnoj robnoj razmjeni Hrvatske sa svijetom. Prošle godine robna razmjena između Hrvatske i Kine iznosila je 1,496 milijardi dolara, od čega je hrvatski izvoz u Kinu bio 49 miliona dolara, a uvozu iz Kine 1,447 milijardi dolara.
”Hrvatska privredna komora polaže veliku pažnju unapređenju privrednih odnosa s Kinom, a potpisano je i niz sporazuma s kineskim privrednim institucijama na državnom, ali i regionalnom nivou”, rekla je Skupnjak Kapić na forumu održanom povodom posjete izaslanstva Kineske međunarodne trgovinske asocijacije (CHINCA), koje u Hrvatskoj boravi od 21. do 25. marta.
Hrvatska Kini postaje značajna i zbog njenog skorog ulaska u EU, te zbog geostrateškog položaja, javljaju hrvatski mediji.
“Hrvatska predstavlja ulaz prema zemljama EU i regiona sa šest jadranskih luka i najkraći je put od Sueca prema Jadranu. Hrvatska ima političku i finansijsku stabilnost, visokoobrazovani kadar, a Vladin prioritet je privlačenje stranih investicija, posebno u infrastrukturu i turizam”, istakla je Skupnjak Kapić.
Hrvatska i Kina potpisale su sve važnije privredne sporazume, ali osim robne razmjene do sada nisu zabilježena kineska ulaganja u Hrvatsku, osim osnivanja tri kineska preduzeća iz oblasti informacionih tehnologija. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Da smo pametniji zvali bi kineze / hongkong, japance i ostale da ulazu u RS, BIH