NIKOZIJA, Kiparska vlada je podnijela ostavku, bonitet za državne obveznice je smanjen, reforme ne napreduju, a svakodnevno se održavaju protesti.
Nakon Grčke, Irske i Portugala finansijska i politička kriza stigla je i do Kipra.
Ova mala članica Evropske unije izložena je opasnosti da mora da zatraži pomoć evropskog fonda za spašavanje. To nije toliko pitanje propusta države koja sa 61 odsto državnog duga i novim zaduženjem od 5,3 odsto ima situaciju koja je daleko manje dramatična nego u nekim drugim članicama EU. Slično kao i kod slučaja Irske, glavni problem su kiparske banke.
One još uvijek posjeduju grčke državne obveznice u vrijednosti od gotovo 20 milijardi evra.
Ukoliko bi došlo do reprogramiranja grčkih dugova, tada bi kiparske banke izgubile veliki novac – govori se da je u igri nekoliko milijardi evra. Za zemlju čiji cijeli budžet iznosi 17 milijardi evra, bio bi to prevelik teret.
To nisu jedini razlozi, zbog kojih su rejtinške agencije snizile bonitet Kipra. U svojoj procjeni uzele su u obzir da je privredni rast zemlje pao sa prosječnih četiri odsto tokom prethodnih 10 godina na samo dva procenta.
Razlog tome je činjenica da se rast na Kipru zasnivao prije svega na potrošnji, građevinskom bumu i jeftinim kreditima. Od kako je ekonomija stala, na vidjelo su izašli veliki problemi zemlje – državni aparat je prevelik, trgovinski bilans negativan.
U mornaričkoj vojnoj bazi na Kipru 11. jula došlo je do velike eksplozije municije u skladištu kada je poginulo 13 osoba, a oštećena je i najvažnija elektrana zemlje i jedan uređaj za desalinizaciju. Od tada svakoga dana na Kipru protestuje na hiljade ljudi zahtijevajući ostavku predsjednika Dimitrisa Hristofiasa jer njega smatraju odgovornim. Tanjug