BEOGRAD, Cilj je da Srbija u toku mog mandata stavi tačku na loše industrijsko nasljeđe, kaže ministar privrede Srbije Goran Knežević, koji srpsku ekonomiju opisuje kao zlato u blatu.
Knežević u intervjuu za novi ekonomski magazin “Srpska ekonomija” kaže da je u proteklih 20 godina Srbija izgubila skoro 100 industrijskih centara, u kojima je radilo oko milion radnika i da je svoju industriju svela na nivo s početka sedamdesetih godina.
“Moj cilj je da Srbija u toku mog mandata stavi tačku na loše industrijsko nasleđe i ostavi ga ispisanog na stranicama istorije. A kako bi se dostigao cilj, najteže je promeniti to kako radimo, kako donosimo odluke, kako se ponašamo prema poslu, a vreme curi”, kaže Knežević.
Ministar ističe očekivanje da Srbija ovu godinu završi sa 1,8 milijardi evra priliva stranih direktnih investicija, te navodi da samo u investicijama koje je država podržala podsticajima ima više od 220 miliona evra, zahvaljujući čemu će oko 15.000 ljudi dobiti posao.
Ističući da će Srbija nastaviti s politikom podsticaja, Knežević navodi da je 85 odsto budžeta Ministarstva privrede opredeljeno za podršku razvoju, te da je cilj da u narednoj godini bude zaključeno najmanje 30 novih ugovora.
Dodaje i da od 74 završena projekta nakon isteka kontrole ugovornih obaveza nijedno radno mjesto nije ugašeno.
Takođe, ističe Knežević, preduzeća koja su uništavana decenijama i korišćena za kupovinu socijalnog mira treba postaviti na noge, kako ne bi više bila teret za džepove građana, već svojim poslovanjem punila budžet.
Navodi da država neće dozvoliti da zaposleni u tim preduzećima preko noći ostanu na ulici, ali ističe i da država neće oživljavati mrtvace.
“Znam da mene neće pamtiti kao nekog ko je gradio puteve ili škole, ali voleo bih da se zna da su te investicije proistekle iz završenog procesa rešavanja decenijskih problema u srpskoj privredi“, poručio je Knežević.
Upitan o prodaji EPS-a ili Telekoma, Knežević kaže da oba preduzeća danas dobro posluju.
EPS prolazi kroz reformu i o prodaji se ne razmišlja, a Telekom je dobro državno preduzeće, ali je pitanje koliko će moći da prati razvoj informaciono – telekomunikacionih tehnologija, kaže Knežević.
On je rekao da nema sumnje da su Srbi marljiv narod, ali narod koji je predugo radio pod nekim starim sistemom u kom nije bilo preteranih inicijativa i inovacija i gde se individualnost i zalaganje nisu cenili.
Ministar navodi da se danas u Srbiji konačno oseća ritam savremenog sveta, koji donose mlađe generacije, a u kojem rizik više nije strašna stvar, te da država sve više osluškuje potrebe privrednika, stvara uslove za razvoj.
“O tome vam može pričati bilo koji privrednik od 7.118 onih koji su dobili podršku za preduzetničku inicijativu u toku ‘Godine preduzetništva’“, kazao je Knežević.
Ministar navodi i da je šansa srpske privrede u IT sektoru, ali i u mašinskoj industriji i industriji opreme, drvnoj industriji, zatim industriji nameštaja, gume i plastike, prehrambenoj.
“Poseban akcenat stavićemo na osnivanje mikro, malih i srednjih preduzeća kako bi se razvile odgovarajuće veze između kupaca i dobavljača, mreže prema velikim preduzećima, kao i prema drugim proizvođačima i potrošačima, i kako bi se domaća preduzeća što više integrisala u lanac vrednosti – od sirovine do finalnog proizvoda za izvoz“, naveo je Knežević.
Upitan kada će se u Srbiji živjeti nešto pristojnije, Knežević kaže da već živimo bolje, a da će biti sve bolje. Tanjug
Komentariši