BANJALUKA, Oko 60.000 građana u RS ne može da ovjeri zdravstvenu knjižicu zbog neredovne uplate doprinosa, pokazuju posljednji podaci Fonda zdravstvenog osiguranja RS.
“Od tog broja, u kategoriji zaposlenih je 28.319 radnika, a u kategoriji poljoprivrednika 31.758”, precizirali su u Fondu.
U maju Fond je Poreskoj upravi RS uputio ukupno 1.021 prijavu zbog neuplaćenih doprinosa za zdravstveno osiguranje, dok je Inspekciji rada RS, zbog neprijavljivanja radnika, na osiguranje upućeno 128 prijava.
“U prvih pet mjeseci ove godine Sektor za kontrolu uputio je Poreskoj upravi ukupno 3.323 prijave, a Inspekciji rada 576 prijava. U istom period Fond je uputio 5.695 obavještenja obveznicima zbog neredovne uplate doprinosa. Zahvaljujući ovim aktivnostima naplaćeno je, u pomenutom periodu, oko 3,3 miliona KM duga za doprinos za zdravstveno osiguranje”, navode u Fondu.
Iz ove institucije ističu da je u poređenju sa stanjem u zemljama EU broj neosiguranog stanovništva još visok i iznosi oko 16 odsto, dok u zemljama EU, koje imaju sličan sistem obaveznog zdravstvenog osiguranja, procenat neosiguranog stanovništva ne prelazi osam odsto.
“Opštim aktom Fonda je propisano da se djeci do 15 godina, licima preko 65 godina i trudnicama za sve vrijeme trudnoće, pa do navršene prve godine života djeteta, uvijek ovjerava zdravstvena knjižica, bez obzira na to da li je za njih uplaćen doprinos za zdravstveno osiguranje”, ističu u Fondu.
Velka Odžaković, generalni sekretar Saveza sindikata RS, istakla je da Sindikat raspolaže podacima po kojima u RS 30 odsto radnika ne može da ostvari zdravstvenu zaštitu zbog neuplaćenih doprinosa i da je to nedopustivo.
“Zakon je poslodavcima dao pravo da oni uplaćuju doprinose, što dovodi do zaostataka u uplatama. Nisu radnici krivi što poslodavac neće da uplati doprinose. Trebalo bi tu oblast urediti tako da se knjižice ovjeravaju stalno, a da se to kasnije reguliše nekakvim refundacijama, kako ne bi ispaštali radnici”, pojasnila je Odžakovićeva.
Dragan Praštalo, potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, kazao je da nijedan ozbiljan poslodavac ne plaća doprinose za svog radnika jer to izbjegava, već je problem jednostavno u nedostatku posla i sredstava.
“Nema posla i to za sobom vuče sve ostalo i kašnjene sa isplatom plata, i doprinosa i svega. Nelogično je što ako, na primjer, ne platite doprinose za radnika tri mjeseca, on odmah ne može da ostvari zdravstvenu zaštitu, iako ste prethodno redovno isplaćivali. To bi trebalo urediti da se malo olakša”, smatra Praštalo.
Prema njegovim riječima, najteža situacija po ovom pitanju je u prerađivačkoj industriji. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Meka im ovjeri vlada RS i tako su oni povećali poreze i doprinose.