BANJALUKA – Svi priređivači igara na sreću u Republici Srpskoj uskoro će biti uvezani i kontrolisani preko novog Računarskog sistema za nadzor (RAS). Sistem, odnosno softver tek treba da bude izrađen, a Ministarstvo finansija Republike Srpske se potrudilo da za taj milionski posao mogu da konkurišu samo najveći igrači na domaćem tržištu.
Naime, u Pravilniku o tehničkim karakteristikama računarskog sistema se navodi kako RAS može da izradi samo preduzeće registrovano u Republici Srpskoj koje je u posljednjih godinu dana ostvarilo promet od najmanje deset miliona maraka u oblasti izrade i održavanja računarskih sistema.
Na taj način ministarstvo je sve manje IT igrače izbacilo iz trke za ovaj posao, jer samo „Prointer“ i „Lanaco“ mogu da ispune taj uslov, što znači kako će između njih voditi i najveća borba, pod uslovom da budu zainteresovani za nadmetanje.
Preduzeće koje bude odabrano za izradu RAS-a, u narednih deset godina vršiće njegovu nadogradnju i razvoj, povezivanje sa sistemom ministarstva, vršiti obuku za korištenje i sve druge poslove koje se odnose na njegov razvoj i unapređenje.
Nakon to je minstarstvo osmislilo način da kontroliše priređivače, nametnula im je i obavezu da finansiraju održavanje Računarskog sistema za nadzor.
Tako će svi oni plaćati jednokranu naknadu za uključenje na sistem koja će iznositi 300 maraka za svaku kladionicu i po 50 maraka za automat. Nakon toga biće u obavezi mjesečno da plaćaju naknadu od 100 maraka po uplatno-isplatnom mjestu i po 40 maraka za svaki aparat. Po svakom aktivnom igraču u internet igrama, dužni su da plaćaju jednu marku.
Zanimljivo je da odrednica o godišnjim prihodima nije postojala u Pravilniku iz 2019. godine koji je donošenjem novog, prestao da važi.
Šta o tome misle priređivači, moglo se pročitati u saopštenju objavljenom juče u kojem su prozvali Vladu RS da im je nametnula trošak za fiktivnu uslugu koji će ih po njihovoj računici koštati oko 700 maraka mjesečno po uplatnom mjestu.
Prema njihovim tvrdnjama i postojeće softversko rješenje je radilo bez ikakvih problema, pa ne vide nikakav razlog za nametanje novog, osim zavlačenja ruke u njihove džepove.
Njih brine i što će Ministarstvo nadzor dodijeliti samo jednoj kompaniji koja prođe javni poziv čime se, kako tvrde, dodjeljuje monopol jednoj kompaniji koja će ispuniti propisane uslove i iznova se krši zakon i Ustav.
Njihovo kompletno reagovanje možete pročitati OVDJE.
Inače, kada je riječ o Računarskom sistema za nadzor, ministarstvo će preko njega moći da kontroliše svaku marku koju igrači potroše u kladionici ili aparatu.
Portal CAPITAL objavio je ranije da je naprasna promjena Zakona o igrama na sreću u Narodnoj skupštini RS napravila tektonske promjene na stotinama miliona maraka teškom tržištu igara na sreću Republike Srpske.
Više čitajte u tekstu „Sve na crno: Državno kockanje novcem građana Srpske“.
CAPITAL: D. Tovilović
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
I pitanje je zašto se to radi putem konkursa, a ne putem tendera?
Pa zato što je sve namješteno i pobjednik se unaprijed zna. kao u svim drugim denderima, konkursima, javnim pozivima, direktnim pogodbama.
Još para za dežurne režimske tenderaše.
A ministar glavonja bradata kaze da vlada i institucije rs, i javna preduzeca rade i sa drugim firmama, nije samo Prointer. Upravu je, Lanaco/SNSD, Planet soft/DNS (u narodu poznat kao planeta majmuna, MMS CODE/SNSD i ima tu jos satelita Prointera kao sto je SIRIUS.
ministarstvo smijesnog hoda