NOVI SAD, Junsko poslovanje na Produktnoj berzi u Novom Sadu donijelo je pad prometa, kako količinski, tako i vrijednosno, u odnosu na maj, pri čemu je trgovanje berzanskim robama dostiglo 13.662 tona, što je smanjenje za 2,65 procenata, a ostvarena vrijednost od 180.219.413 dinara, je za 3,70 odsto manja nego u prethodnom mjesecu.
U junskom trgovanju na berzi ponovo je u ukupnom prometu dominirao kukuruz i to u ukupnoj količini od 7.956 tona, što predstavlja 58 odsto ukupnog berzanskog prometa, pri čemu je cijena te žitarice, za razliku od maja, imala blago silazni trend.
Na samom početku prošlog mjeseca zaključna cijena u trgovanju kukuruzom bila je 12,10 dinara za kilogram, da bi do polovine juna, gotovo stalno konstantno padala do vrijednosti od 11,00 dinara za jedinicu mjere (17.06.). Do kraja mjeseca cijena kukuruza je imala blago uzlazni trend gdje je dostigla vrijednost od 11,50 dinara za kilogram, sve ovo bez poreza na dodatu vrijednost (PDV).
Cijena se u toku mjeseca kretala od 11,00 do 12,10 dinara za kilogram, bez PDV-a, uz mjesečnu ponderisanu cijenu od 11,75 dinara, što je rast od 8,50 procenata u odnosu na majsku ponderisanu cijenu.
Junski promet pšenicom bilježi pad u odnosu na maj, a njen promet Berza je u svom mjesečnom izvještaju, podjelila na tri vrste hljebnog žita.
Prvi dio se odnosi na promet merkantilne pšenice prošlogodišnjeg roda, čiji je promet iznosio svega 905 tona, a cijena se kretala od 11,00 do 12,80 dinara za kilogram, sa jasnim silaznim trendom, uz mjesečnu ponderisanu cijenu od 12,38 dinara, što je rast od 4,12 odsto u odnosu na maj.
Drugi segment je kupoprodaja „na zeleno” (1.150 tona) uz jedinstvenu cijenu od 9,00 dinara za kilogram, što je svakako pad u odnosu na maj mjesec. Treći segment je kupoprodaja ovogodišnje pšenice sa promptnom isporukom (1.030 tona), uz jedinstvenu cijenu od 9,50 dinara za jedinicu mjere.
Trgovanje stočnim ječmom je bilo vrlo intenzivno u toku juna, što je i logično s obzirom na sezonski karakter prometa ovom robom koje je prošlog mjeseca dostiglo 1.522 tone, uz cijenu koja se kretala od 8,00 do 8,20 dinara za kilogram, bez PDV-a, uz blagu cijenovnu uzlaznu liniju.
Istovremeno je promet sojinog zrna lanjskog roda bilježio rast u odnosu na maj, a cjenovno posmatrano, Berza je konstatovala njen pad u odnosu na maj. Cijena se kretala od 35,00-38,00 dinara za kilogram uz jasan silazni trend.
Cijena soje „na zeleno” je praktično nepromjenjena u odnosu na maj i iznosila je 26,00 dinara za kilogram, s tim što je zabilježen pad prometa od 33,33 odsto. Kao i u maju, u junu je primjećeno odsustvo trgovanja sojinom sačmom.
Od ostalih roba novosadska Produktna berza je zabilježila trgovanje suncokretovom sačmom u količini od svega 35 tona, a uz cijenu koja se kretala od 13,90 do 14,50 dinara za kilogram, uz jasan silazni cjenovni trend, kao i stočnog brašna po cijeni od 6,50 dinara i količinu od 50 tona.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši