NJUJORK, Na ovogodišnjoj “Forbsovoj” listi 2.000 najvećih svjetskih privrednih giganata našle su se kompanije iz 60 zemalja, u poređenju sa 51 zemljom 2004. godine, kada je po prvi put načinjena takva rang – lista, objavljeno je u Njujorku.
Veličina kompanija je procjenjivana na osnovu ostvarene prodaje i profita, vrijednosti imovine i tržišne kapitalizacije, jer, kako je ukazao “Forbs”, procjena na osnovu samo jednog parametra može dati lažnu sliku korporativne moći.
Vodećih 2.000 kompanija u svijetu sada ostvaruju ukupan prihod od 30 biliona dolara, profit od 2,4 biliona dolara, a njihova tržišna vrijednost je 39 biliona dolara. U tim organizacijama radi 72 miliona ljudi širom svijeta.
Listom globalnih džinova i dalje dominiraju američke kompanije, ali je njihov broj ove godine smanjen za 61 u odnosu na prošlu i za 153 u poređenju sa 2004. jer mnoge nisu uspjele da idu u korak s globalnom konkurencijom.
Kina, Indija i Brazil, prema najnovijoj analizi “Forbsa”, ubrzno povećavaju broj svojih predstavnika na listi. Indija, na primjer, ove godine na njoj ima 48 kompanija, u poređenju sa 27 u 2004. godini.
Iz Rusije je na tom spisku 29 kompanija, pri čemu je najbolje plasiran monopol u sektoru nafte i gasa – “Gasprom” – koji se našao na 19. poziciji . Njegove aktive je “Forbs” procjenio na 306 milijardi dolara. Na listi su takođe i “Lukoil” na 68. mestu, “Objedinjeni energetski sistem Rusije” i “Rosnjeft”.
Po broju predstavnika na listi preovlađuje bankarski sektor sa 315 kompanija, koje imaju i najveću imovinu od 58,3 biliona dolara i najveći profit od 398 milijardi dolara. Iz sektora nafte i gasa na listi su se našle 123 kompanije koje imaju najveće ukupne prihode od 3,76 biliona dolara, a na drugom su mjestu po ukupnom profitu od 386 milijardi dolara.
Listu globalnih džinova predvodi britanska banka HSBC ćije je aktive “Forbs” procjenio na blizu 2,5 biliona dolara.
Na spisku su se našle i dobro poznate korporacije poput “Mekdonaldsa”, “Nestlea”, “Tojote”, “Volt Diznija”, ali i kompanije u usponu, kao što su turska telekomunikaciona kompanija “Turksel” i indijska firma za pružanje tehnoloških usluga – “Infosis tehnolodžis”.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.