BEOGRAD, Iako imaju znatno manje radnika, u Hrvatskoj i Sloveniji fond plata veÄi od srpskog.
ProsjeÄnim zaradama Srbija veÄ duÅŸe vrijeme ne prkosi skoro nikome iz okruÅŸenja, izuzev Makedoniji. ProsjeÄan Slovenac, sa oko 1.000 evra zarade, prima koju stotinu manje od tri srpska prosjeka, a Hrvatska veÄ godinama Å¡ije Srbiju za najmanje 300 evra. Ovu âneravnopravnostâ potvrÄuje i poreÄenje ukupnih mjeseÄnih fondova zarada.
U Hrvatskoj, tako, iako imaju manje zaposlenih, zaraÄuju viÅ¡e. Zaposleno je ukupno 1,12 miliona ljudi. U Srbiji je u radnom odnosu 1,75 miliona graÄana, oko 630.000 viÅ¡e. MeÄutim, kada se sve plate saberu, u Hrvatskoj se dobija 838,7 miliona evra, a u Srbiji – 673,6 miliona evra. Njihov zbir plata je od srpskih veÄi za – Äetvrtinu.
U Sloveniji radi 820.000 graÄana, skoro duplo manje nego u Srbiji, a mjeseÄni fond je – 720 miliona evra, za 50 miliona evra âteÅŸiâ od srpskog. Jedino zaposleni u rudarstvu i sektoru elektriÄne energije, gasa i vode mogu biti sreÄni Å¡to im se radna knjiÅŸica ovjerava u Srbiji. U zbiru, od susjeda imaju od 20 do 52 odsto veÄu platu.
– Fond zarada u Srbiji jedino je veÄi u oblastima rudarstva, elektriÄne energije i gasa, i to je zbog Naftne industrije Srbije koja je ponovo poÄela eksploataciju nafte i gasa – objaÅ¡njava ekonomista Miroslav ZdravkoviÄ, urednik sajta âMakroekonomijaâ, koji je i napravio uporedni pregled zarada. – Ubjedljivo najveÄa razlika je u hotelijerstvu. U Hrvatskoj zaposleni u ovoj grani zaraÄuju ukupno 28,4 miliona evra, a u Srbiji svega 4,4 miliona, Å¡to je Å¡est i po puta manje.
Valja napomenuti da u Srbiji u rudarstvu radi 21.554 radnika, a u Hrvatskoj svega 6.528. Isto tako, dok hrvatsko hotelijerstvo upoÅ¡ljava Äak 51.259, u Srbiji se smjeÅ¡tajem i hranom bavi 20.511 graÄana. I zaposleni u sektoru nekretnina veÄi obrt imaju u bivÅ¡im republikama. U Hrvatskoj 5.379 radnika zaraÄuje mjeseÄno ukupno Äetiri miliona evra. U Srbiji 3.166 angaÅŸovanih u ovoj oblasti mjeseÄno primi ukupno 1,4 miliona evra. U Sloveniji ova grana donosi 3,8 miliona evra primanja. Nimalo utjeÅ¡an nije ni mjeseÄni bilans nauÄnika i struÄnjaka. U Hrvatskoj ih je oko 50.000, a u Srbiji oko 54.000, ali hrvatske kolege mjeseÄno zarade 45,7 miliona evra, dva i po miliona evra viÅ¡e od Slovenaca, a Äak 20 miliona evra viÅ¡e od srpskih nauÄnika i struÄnjaka.
RAZLIKE
U Hrvatskoj je u graÄevinarstvu zaposleno ukupno 83.548 radnika, skoro 10.000 viÅ¡e nego u Srbiji. I oni mjeseÄno prime ukupno 51,7 miliona evra na ime plata. Njihove kolege u Srbiji duplo manje – 24,1 milion. U Sloveniji zaposleni u ovoj oblasti mjeseÄno zarade 48 miliona evra. Novosti
Ova Politika privatnosti definiÅ¡e politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana DuÄiÄa 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, koriÅ¡Äenju i otkrivanju vaÅ¡ih podataka koje prikupljamo kada koristite naÅ¡u web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zaduÅŸena za rukovoÄenje i nadzor prikupljanja i obrade liÄnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili koriÅ¡Äenjem naÅ¡e internet stranice, pristajete na prikupljanje, koriÅ¡Äenje i otkrivanje vaÅ¡ih informacija, odnosno liÄnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
ViÅ¡e proÄitajte na naÅ¡oj stranici Politika privatnosti.
Komentariši