BANJALUKA, Rukovodilac Odsjeka za stočarstvo Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske (RS) Ranko Grubešić rekao je da je tokom devet mjeseci ove godine kontrolisano 67 miliona litara mlijeka koje daje 35 000 krava.
“Za 67 miliona litara kontrolisanog mlijeka u ovom periodu Ministarstvo je do sada isplatilo 11,5 miliona maraka za premije dobavljačima, a važno je naglasiti da je u `ekstra klasi` mlijeko 12 odsto proizvođača, što predstavlja 29 odsto od ukupne količine proizvedenog mlijeka”, rekao je Grubešić na konferenciji za novinare u Banjaluci.
On je dodao da je primjenom Pravilnika o kvalitetu svježeg sirovog mlijeka u junu 2009. godine isplata premija za mlijeko počela tek u martu ove godine, a visina premija se utvrđuje na osnovu klase proizvedenog mlijeka i cijene se kreću od 0,22 KM po litru za “ekstra klasu”, do 0,10 KM za “četvrtu klasu”.
Mladen Stojanović, direktor Agencije za uzgoj i selekciju u stočarstvu, naglasio je da kontrola mlijeka ima izuzetan značaj pošto je riječ o namirnici koju koriste sve kategorije stanovništva, a posebno najosjetljivije kategorije – djeca i ljudi starije dobi.
Prema njegovim riječima, uvodeći obavezu kontinuirane kontrole mlijeka, Ministarstvo je prepoznalo ulogu i značaj govedarske proizvodnje unutar cjelokupne stočarske proizvodnje, kao i prirodne preduslove za razvoj govedarske proizvodnje u RS.
“To se ogleda u brojci od 389 miliona litara mlijeka proizvedenog godišnje na čitavom prostoru RS, od čega se oko 120 miliona litara prerađuje, a od toga se oko 15 miliona litara godišnje izveze u treće zemlje”, naveo je Stojanović.
On je naglasio da su ovi pokazatelji bili razlog zbog kojeg je uvedena obaveza kontrole svježeg sirovog mlijeka i to ne samo radi zaštite zdravlja građana, nego i zbog povećanja konkurentnosti ukupne domaće govedarske proizvodnje.
Šef Odjeljenja za ispitivanje sirovog mlijeka u Veterinarskom institutu “Dr Vaso Butozan” u Banjaluci Biljana Pećanac predstavila je danas na konferenciji za novinare brošuru sa uputstvom za uzimanje uzoraka mlijeka, koja je namijenjena proizvođačima mlijeka i licima koja uzimaju uzorke za kontinuirane analize ovog proizvoda.
Ona je dodala da je za ta lica organizovana i stručna obuka, naglašavajući da je postupak pravilnog uzimanja uzoraka od presudnog znajača pošto svaka greška u tom procesu bitno utiče na krajnje rezultate analize ove važne namirnice.