Konverzija je neustavna

BEOGRAD, Savjet za borbu protiv korupcije će tražiti ocjenu ustavnosti i zakonitosti Uredbe o konverziji prava korišćenja u pravo svojine nad građevinskim zemljištem.
Predsjednica tog savjeta Verica Barać kaže da je pomenuta vladina uredba “nezakonita i neustavna”, jer Zakonom o planiranju i izgradnji nije propisano da su troškovi pribavljanja zemljišta jednaki cijeni kapitala i imovine, kao što ta uredba predviđa.

Ona je upozorila da pomenuta uredba ne vodi računa ni o specifičnim namjenama zemljišta u Srbiji i opštoj svojini, već se o cjelokupnom zemljištu govori kao o gradjevinskom zemljištu, što prema njenim riječima, može dovesti do toga da “izgubimo sve luke u Srbiji”. Baraćeva je upozorila da će vlasnici privatizovanih luka moći da promjene namjenu kompletnog lučkog zemljišta.

Prema njenoj ocijeni, konverzija prava korišćenja u pravo svojine nad građevinskim zemljištem takođe je i “poslednji udarac denacionaliziji u naturalnom obliku”.

Članica Savjeta Jelisaveta Vasilić je naglasila da ne postoje uredbe sa zakonskom snagom, već su one samo podzakonski akti koji bliže objašnjavaju tehniku izvođenja onog što je već regulisanom zakonom.

Ona je ocijenila da se u slučaju pomenute uredbe upravo radi o tome da ona ima materijalnu snagu i praktično mijenja odredbu Zakona o planiranju i izgradnji, kojim je propisano da će se naknada za konverziju utvrđivati tako što će se od tržišne vrijednosti odbiti troškovi pribavljanja građevinskog zemljišta.

Član Savjeta Danilo Šuković je ukazao i na negativan ekonomski aspekt te uredbe, jer će velika sredstva koje je država trebala da dobije, dobiti “oni koji su to od početka očekivali, a na štetu građana”.

Šuković je naveo da prilikom privatizacije, odnosno prodaje preduzeća i određivanja njihove vrijednosti u tu vrijednost nije bila uračunavana vrijednost građjevinskog zemljišta, odnosno ono je vrjednovano sa nulom. On je kazao da su mnogi upravo kupili preduzeća, računajući da će kad-tad pomenuto zemljište moći i da zadrže, upozoravajući da, ukoliko pomenuta uredba ostane na snazi, to i desiti.

Pročitaj više:  Početi pregovore o povećanju cijena rada

Ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić je ponovio da je konverzija prava korišćenja u pravo svojine nad zemljištem posao koji mora da se završi i dodao da Luka Beograd neće biti jedino mjesto gdje će to biti učinjeno.

Ministar je naveo da će biti procjenjena tržišna vrijednost od koje će biti odbijen uloženi kapital u Luku Beograd koji je 40 ili 50 miliona evra i da će ta razlika morati da se plati.

On je naveo da je namjera Uredbe o konverziji razdvajanje dvije grupe, onih koji su u procesu privatizacije kupili preduzeća nakon čega su višestruko uložili i zaposlili radnike i onih koji su kroz privatizaciju htjeli da jeftino dobiju zemljište za poslovno – stambene djelatnosti.

Dulić je podsjetio na spor Luke Beograd sa gradom Beogradom i naveo da se luka sastoji od tri dijela – javne površine i javne svojine za lučke dijelatnosti koja se neće dirati, drugi dio u pravu korišćenja Beograda i u sporu je sa Lukom Beograd, i treći nesporno u pravu korišćenja Luke Beograda.  Beta, Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts