BAKU, SARAJEVO, Generalni konzul BiH u Istanbulu Brane Pećanac stigao je u Azerbejdžan i putuje na prvi sastanak u grad Mingičevir, koji je udaljen oko 350 kilometara od Bakua, da bi se na licu mjesta uvjerio u situaciju oko problema u kojima su se u toj zemlju našli građevinski radnici iz BiH.
Izjavila je to u petak zamjenik ministra inostranih poslova BiH Ana Trišić-Babić dodajući da se tu nalazi glavno gradilište na kome se gradi olimpijski kompleks.
Generalni konzul za sada je samo poručio da nije sve tako crno kao što se prikazalo u javnosti. On putuje sa velikom grupom naših radnika i trebalo bi danas da ima prvi sastanak u tamošnjem ministarstvu sporta – kaže Trišić-Babić.
Radnici ističu da zbog krize u Azerbejdžanu ministarstvo sporta nije izdvojilo novac iz budžeta za izvedene radove na sportskom kompleksu zbog čega su radovi obustavljeni do februara sljedeće godine.
Radnik Dragan Šiljak, koji je u Azerbejdžanu radio godinu i po, odakle se vratio nedavno, kaže da karta u jednom smjeru košta 412 evra, a ulazna viza za svaki mjesec 50 dolara.
To plaća firma i niko nikoga tamo ne drži protiv njegove volje. Mora postojati red. Sad na spisku ima 500 onih koji čekaju na odlazak. Prosječna plata je 2.000 dolara, a radnici kućama šalju oko 1.500 dolara. Kad se to pomnoži sa 1.000 ljudi, to je dva miliona maraka mjesečno, a 25 miliona godišnje, koji se slivaju u BiH – kaže Šiljak.
Posrednik firme “Serbaz” Miroslav Vučenović kaže da plate jesu malo kasnile zbog blokade računa, ali da nijedan radnik neće ostati neisplaćen.
Trenutno se radnicima u Azerbejdžanu isplaćuje po 100 ili 200 dolara akontacije. U BiH i region svakodnevno se vraćaju oni radnici kojima je istekao šestomjesečni ugovor – kaže Vučenović.
U Azerbejdžanu se nalazi oko 1.000 građevinskih radnika iz BiH za koje se tvrdilo da su ostali bez posla, da su tamo zatočeni i da žive u nemogućim uslovima. U Gradišci, iz koje u Azerbejdžanu ima dosta radnika, u četvrtak zamalo nije došlo do fizičkog sukoba između radnika koji su preko firme “Serbaz” u Bakuu i Mingičeviru već bili, i drugih koji nisu, ali koji su tvrdili da su uslovi tamo loši. Radnici su naveli da je konkurentska firma plasirala neistinite informacije da su radnici iz BiH u Azerbejdžanu tretirani kao bijelo roblje, s ciljem preuzimanja posla od “Serbaza”.
“Nisu nam oduzeti pasoši”
Građevinski radnici iz BiH koji se nalaze u Azerbejdžanu obratili su se redakciji portala “Sarajevo-x.com” pismom u kojem tvrde da im firma “Serbaz” u kojoj su zaposleni ne duguje novac, te da im nisu oduzeti pasoši.
Za nepune tri godine, koliko smo zaposleni u ovoj firmi, nikada se nije desilo da ne dobijemo zarađeni novac. Firma nam obezbjeđuje besplatan smještaj, tri dnevna obroka, ali i besplatnu avionsku kartu – kazali su predstavnici bh. radnika u Azerbejdžanu. Glas Srpske