BEOGRAD, Tenderska komisija Vlade Srbije trebalo bi u ponedjeljak da odluči o najpovoljnijoj ponudi za izgradnju lijeve trake autoputa Horgoš – Novi Sad na Koridoru 10.
Tender koji je zatvoren još u februaru odlagan je nekoliko puta zbog kako je tada ocjenjeno loših ponuda. Izgradnja tog dijela Koridora 10 je trebalo da počne još u martu. U ministarstvu kažu da je odluka odložena zbog naknadno prispjele žalbe jednog od učesnika na tenderu.
Međutim, mediji pišu da je odlaganje uslijedilo jer je ponuda hrvatske firme “Hidroelektroniskogradnja” zadržana u pisarnici Vlade dok nije istekao rok za ponude.
Još prije dvije godine, kada je formirana Vlada Srbije, izgradnja Koridora 10 označena je kao jedan od najvažnijih poslova koji će biti završeni do 2012. godine. Ipak, izgrađeno je tek nešto više od 50 kilometara, s tim da je ostalo još da se izgradi oko 200 kilometara auto-puta.
Problem oko izgradnje Koridora 10 nije samo u nedostatku novca, već i projektne dokumentacije, ali i administrativnih grešaka i nekoordinisanosti ministarstava koja su nadležna za izgradnju.
Sekretar Udruženja za građevinu Privredne komore Srbije Goran Rodić kaže da postoji problem i sa konkursima za obilaznicu oko Dimitrovgrada i za izgradnju lijeve trake auto puta Horgoš- Novi Sad, koji su raspisani prije šest mjeseci, a izvođači još nisu izabrani.
„Kasni se i na radovima na mostu na Beški zbog nedostatka projektne dokumentacije i finansijskih sredstava. Kasni se i na izgradnji oko obilaznice oko Beograda i tunela kroz Straževicu koji su direktno priključeni na Koridor 10. Dobar deo toga je zbog nedostatka finansijskih sredstava i projektne dokumentacije i možda zbog dela nerešenih imovinsko-pravnih odnosa jer nije urađena potpuna eksproprijacija zemljišta“, kaže on.
O problemima oko Koridora 10 nedavno je govorio i ministar infrastrukture Milutin Mrkonjić koji je rekao da postoji veliki nesklad u radu ministarstava i da je svako vukao na svoju stranu, a da je predsjednik Tadić bio, kako je rekao,„zaprepašćen kada je čuo da Mrkonjić ne komanduje izgradnjom“.
Novinar Politike Miša Brkić kaže da se na primjeru Koridora 10 vidi kakve su menadžerske sposobnosti Vlade Srbije.
„Možda mi imamo preduzeća koja će da naspu pesak pa da ga utabaju i stave asfalt i obeleže linije. Možda to sve imamo ali da neko osmisli i nadgleda ceo posao od projektovanja do presecanja vrpce nemamo. Ali nemamo ne zato što smo nesposobni već je zapelo na vrhu, tamo gde je trebalo da bude taj operativni menadžment, dakle u Vladi“, kaže on.
Za Koridor 10 zaduženi su istoimeno preduzeće i Putevi Srbije. Tolika administracija često je i najzaslužnija za velika kašnjenja. Zbog toga Goran Rodić ne vjeruje da će glavni auto put u državi biti gotov do 2012. Godine.
„Ako se administracija mnogo umeša i može da se desi da ne bude gotovo do 2012. Treba struka da da glavnu reč, znači da se angažuju validni projektanti i izvođači radova i da se to završi. Inače ovako – jedna agencija, druga agencija, jedna firma, druga, treća firma… Sve to razvlači posao. Politika mora da bude sa strane, a esnaf i struka na prvom mestu. Onda će sve biti kako treba“, navodi Rodić.
Nova rješenja u Vladi Srbije vide u formiranju novog preduzeća koje će se zvati Autoputevi Srbije kome će biti u potpunosti povjerena izgradnja Koridora. Novo preduzeće tako će biti treće u nizu za svega godinu dana kome Vlada povjerava gradnju najvažnije srpske saobraćajnice.
Miša Brkić ocjenjuje da je Koridor 10 prava slika srpskih koalicija jer to izborno unosan posao pa se sve partije bore da dobiju zaslugu za izgradnju par kilometara puta.
„U toj svađi i medijskom i izbornom prikupljanju poena nisu napravljeni ni planovi za izgradnju toga što treba da bude autoput ali su zatu uredno podignuti krediti. I u jednom trenutku se pojavio predlog koji je izazvao strašnu konsternaciju. To je da Srbija raspiše tender za ’project management’, odnosno firmu koja će voditi projektovanje i nadzor izgradnje Koridora 10. To je i priznanje da je vlada nesposobna da napravi auto put“, objašnjava on.
Izgradnja Koridora 10, dijela panevropske mreže koja povezuje zapadnu Evropu sa Bliskim istokom, zvanično je počela 1997. Jedanaest godina kasnije to je najvažniji državni projekat zbog čega je Vlada Srbije osnovala Nacionalni savjet za infrastrukturu, na čelu sa Borisom Tadićem. Rad na najvažnijem putu kroz Srbiju koordinirala su tri ministarstva – za infrastrukturu koji drže socijalisti, NIP – na čijem je čelu G17 plus i ministarstvo za životnu sredinu i prostorno planiranje koje vode demokrate. B92