BANJALUKA, Pola milijarde maraka godišnje sliva se u privatne džepove zbog korpucije u javnim nabavkama u BiH i to kroz nezakonite procedure javnih nabavki koje su naročito izražene u oblasti zdravstva, rekao je danas u Banjaluci predsjednik Upravnog odbora Udruženja građana “Tender” Zoran Dragičević.
“U javnim zdravstvenim ustanovama u postupcima javne nabavke godišnje se obrne oko 800 miliona KM, a pojednici se okoriste od oko najmanje 20 odsto tih sredstava”, rekao je Dragičević na konferenciji za novinare u Banjaluci na kojoj su predstavljeni rezultati praćenja i analize provođenja postupaka javnih nabavki tokom prošle godine u pet javnih zdravstvenih ustanova u BiH u kojima su uočene brojne nepravilnosti.
Ovo udruženje analiziralo je zakonitost u provođenju javnih nabavki Kliničkog centra /KC/ Univerziteta u Sarajevu, KC Banjaluka, Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo, Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH i Fonda zdravstvenog osiguranja RS.
Sekeretar Udruženja Igor Vukajlović rekao je da na nezakonitosti u ovoj oblasti ukazuje i činjenica da se najpovoljniji ponuđači biraju u “četiri oka”, bez prethodne javne objave za odabir ponuđača.
“Nezakonita ponašanja u oblasti javnih nabavki u ovim zdravstvenim ustanovama odnose se, prije svega, na neblagovremeno planiranje javnih nabavki, nejasnoće i manjkavosti u tenderskim dokumentacijama ugovornih organa o pitanju karakteristika roba i kriterijuma za odabir ponuđača”, istakao je Vukajlović.
On je dodao da su za ovakve zloupotrebe i mahinacije u javnim nabavakama najodgovorniji kontrolni organi – Agencija za javne nabavke BiH, Kancelarija za razmatranje žalbi BiH, Sud BiH kao i nadležne službe za reviziju javnog sektora koje “ignorišu nezakonite radnje u procedurama javnih nabavki i žalbe oštećenih ponuđača”.
“Ponuđači su Kancelariji za razmatranje žalbi BiH tokom prošle godine podnijeli 48 žalbi na procedure javnih nabavki ovih pet zdravstvenih ustanova, uvaženo je 25 a odbačeno 20, ali su sankcije izostale”, naglasio je Vukajlović.
On je utvrdio da je Kancelarija za razmatranje žalbi na strani onih kojih krše zakon o javnim nabavkama jer je tokom 2008. godine u korist podnosilaca žalbi izrekla dvije kazne od po 2.000 KM, a tokom prošle godine samo jednu kaznu od 1.000 KM, a u tom periodu zaprimila je više od 1 000 žalbi ponuđača.
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Stvarno nema smisla iznosiiti ovakve informacije bez materijalnih dokaza.
Zašto postoji specijalno tužilaštvo, SOPA, MUP RS, MUP FBiH.
Da se toliko uzima sigurno bi ljudi od Zakona reagovali.
A, ovako lupetanje samo nanosi štetu, a donosi korist tzv. nekomercijalnom-neprofitnom Udruženju (NVO).
Dokazi su objavljeni i objavljivani, ali tužilaštva, SIPA, MUP RS i MUP FBiH nisu zainteresovani da hapse svoje poslovne partnere sa kojima dijele novac od tendera.
@XD
kada kažeš “ovako lupetanje samo nanosi štetu” – zanima me na kakvu štetu si mislio??
štetu za vladajuću koaliciju.
Ne znam zašto Vukajlović ukazuje samo na zdravstvo kada je i kod drugih javnih ustanova slično. Kod javnih preduzeća je to izraženije, a kod državnih i lokalnih organa i organizacija, ništa nisam rekao, osim da riba od glave smrdi. Organi gonjenja ispravno postupaju, jer neće valjda istraživati ono što svi znaju, njihovo je ipak da istražuju ono gdje treba biti stručan.
XD ne moraš braniti vlast, ovo nikada ne čini vlast nego uvijek kriminalci u ime vlasti koji drže pozicije u vlasti.