BANJALUKA, U sljedećoj godini doći će do oštrog pada privrednog rasta u BiH, RS i FBiH, ali će pasti i stepen inflacije, izjavio je šef misije Međunarodnog monetarnog fonda za BiH Kostas Kristou.On je rekao da je odluka Vlade o restriktivnom budžetu i smanjenju plata najadekvatniji odgovor na svjetsku finansijsku krizu, koja stiže i u BiH.
Vlada Republike Srpske usvojila je restriktivan budžet za 2009. godinu i odlučila da smanji plate državnim službenicima za deset odsto. Kako komentarišete taj potez?
KRISTOU: To je najadekvatniji odgovor na sadašnju situaciju jer je finansijska kriza pogodila zapadnu Evropu i počela je da se preliva u zemlje jugoistočne Evrope. S obzirom na takvu situaciju, treba biti oprezan i ohrabrujuće je da je Vlada RS odlučna da uvede ograničenja. Vlada RS treba da pokaže odlučnost i da uvede ograničenja i u politiku plata kako bi i privatni sektor mogao da postupi isto. Cilj svega toga je da se očuva konkurentnost u privredi.
Da li je i koliko po Vama Republika Srpska realno ugrožena finansijskom krizom u svijetu?
KRISTOU: RS je dio BiH, a BiH je dio svjetske ekonomije. Srpska izvozi u zapadnu Evropu, a njeni potrošači i privredni subjekti su se zadužili, tako da će usporavanje privrede u zapadnoj Evropi i veći troškovi zaduživanja dovesti do usporavanja privrednih aktivnosti ovde.
Jesu li tačne tvrdnje domaćih stručnjaka da Republika Srpska ima stabilan bankarski sistem?
KRISTOU: Iz onoga što smo dosada vidjeli rekao bih da je bankarski sistem Republike Srpske zdrav, banke su dobro kapitalizovane i nadamo se da će ovakva situacija i “dobro zdravlje” bankarskog sistema da se nastavi. Međutim, teško je reći šta će se desiti ako se ova kriza produbi.
Imate li procjene kolika je stopa privrednog rasta u BiH, a kolika stopa inflacije?
KRISTOU: Još radimo na tome, ali predviđamo da će doći do oštrog pada privrednog rasta u BiH i njenim entitetima u sljedećoj godini u odnosu na ovu. Za ovu godinu predviđamo ekonomski i privredni rast od šest odsto, BiH trenutno ima prilično dobru poziciju i tolika stopa rasta je za poštovanje.
Stopa inflacije, definitivno, pada, međunarodne cijene nafte i hrane padaju i to mnogo pomaže, tako da će naredne godine i inflacija biti u padu. Sigurno je da će biti jednocifren broj.
Jeste li zadovoljni radom Fiskalnog vijeća BiH?
KRISTOU: Veoma smo zadovoljni što je došlo do uspostavljanja Fiskalnog vijeća BiH i to je ključan korak ka boljoj koordinaciji fiskalne politike u BiH. Ohrabrujuće je da je preuzeo vodeću ulogu kada je riječ o određivanju budžeta za sljedeću godinu. Naš savjet je da se sagledaju budžetski rashodi u ovoj zemlji, jer su oni prilično veliki, i riješe eventualna preklapanja nadležnosti. Bitno je da se sve fiskalne reforme u BiH odvijaju u kontekstu fiskalnog vijeća.
Kriza u FBiH
Da li je po Vama Federacija BiH dovoljno smanjila socijalna davanja? Može li se reći da je u krizi?
KRISTOU: I dalje postoje pritisci na budžet kada su socijalna davanja u FBiH u pitanju. Ono što je bitno jeste da je vlast pokazala volju da se te davanja preispitaju. To opterećenje se mora riješiti kako bi se u budžetu FBiH ostavilo dovoljno novca za kapitalna ulaganja. Želimo da im skrenemo pažnju da problem riješe prije nego što ova kriza pretvori u veći problem.Glas Srpske